U Inovaciono preduzetničkom centru Tehnopolis otvoren je prvi COWorking prostor u Nikšiću, CODE Hub, gdje će u početku 30 kandidata moći da razvijaju ideje i sarađuju u različitim sektorima.
Riječ je o novom projektu na crnogorskom tržištu, nazvanom Cooperation for Development of Cross Border Business Enviroment (CODE), koji finansira Evropska unija (EU), a pored Tehnopolisa na realizaciji identičnih COWorking prostora rade i partneri iz Zadra, Mostara i Tuzle.
Ministarka nauke, Sanja Damjanović, saopštila je da se kapaciteti Tehnopolisa, značajno proširuju i nude nove mogućnosti umrežavanja, saradnje, edukacije i pokretanja zajedničkih poslovnih poduhvata za stvaranje novih preduzeća koja će imati šanse na globalnom tržištu.
„Tehnopolis, zahvaljujući novom modelu, u potpunosti otvara vrata za dinamičan, kreativan i moderan rad, prije svega mlađih generacija“, navela je Damjanović na svečanom otvaranju COWorking prostora CODE Hub u Tehnopolisu.
Ona je ukazala na nedostatak komunikacije između akademskog sektora i preduzeća i nepostojanje preduzetničke kulture u sistemu obrazovanja i u regionu, i poslovnoj tradiciji Crne Gore, i navela da se mora kreirati podsticajni ambijent za inovativnu djelatnost, ukloniti barijere i naći način za privlačenje stranih investicija.
„Država i gradovi treba da postanu i generatori digitalne transformacije društva, čime se otvaraju mnoge nove šanse za biznis. Vlada u posljednjem kvartalu ima u planu donošenje Nacionalnog programa za podsticanje razvoja startapova, a u cilju uspostavljanja ove nacionalne politike dobili smo i ekspertsku pomoć od EU“, saopštila je Damjanović.
Ona je, govoreći o otvaranju novog COWorking postora u Tehnopolisu, kazala da su ti novi prostorni kapaciteti sjajna mogućnost, za čije potpuno oživljavanje je neophodna podrška Vlade, lokalne samouprave i biznis asocijacija.
Predsjednik Opštine Nikšić, Veselin Grbović, ocijenio je da se otvaranjem takvih sadržaja omogućavaju nove šanse za građane, privredni sektor, naučne radnike, ljude sa idejom, posebno mlade koji svoju budućnost vide u preduzetništvu i stvaranju nove vrijednosti kroz inovativne poduhvate.
„Cilj ovakvih prostora je otvaranje novih radnih mjesta kroz pokretanje sopstvenih biznisa uz maksimalno korišćenje svih raspoloživih resursa i sadržaja koje nude“, rekao je Grbović.
Prema njegovim riječima, značajan aspekt COWorking prostora u Nikšiću je njegov regionalni karakter, jer će biti povezan sa Zadrom, Mostarom i Tuzlom.
Grbović je podsjetio da je izgradnja Tehnopolisa, otvorenog u septembru 2016. godine, jedan od najznačajnijih projekata realizovanih poslednjih godina u Nikšiću.
On je naveo da u Tehnopolisu 23 kompanije dobijaju različite vidove podrške, da su osnovana četiri klastera i generisana 54 nova radna mjesta uz 20 povremeno projektno angažovanih konsultanata.
Izvršni direktor IPC Tehnopolis, Ratko Bataković, precizirao je da će u novom prostoru, na površini od 200 kvadrata ponuditi 30 mjesta za rad, kompletnu infrastrukturu, brzi internet, IT i multimedijalnu opremu, prostore za sastanke, skype i telefonske razgovore, kao i prostore za relaksaciju, kuhinju, ali i niz edukativnih i kreativnih sadržaja.
„Ovaj CoWorking namijenili smo posebno mladima sa idejama iz oblasti informacionih tehnologija i kreativne industrije, ali i svima koji žele da razvijaju biznis u inovativnom i modernom, veoma inspirativnom ambijentu“, rekao je Bataković.
On je najavio da će Tehnopolis sa Ministarstvom nauke, lokalnom samoupravom i partnerima iz regiona do kraja godine ponuditi veliki broj kvalitetnih sadržaja, obuku, meet up, diskusije, sastanke, kao i Hackaton u svojoj organizaciji.
„U ovom prostoru biće organizovane obuke u oblastima programiranja, 3D modelovanja i 3D štampe, digitalnog marketinga, upravljanja projektima, pisanja biznis planova i niz soft vještina neophodnih za razvoj biznisa. Za ove obuke u proljećnoj sezoni pokazano je ogromno interesovanje i pohađaće ih oko 200 učesnika”, rekao je Bataković.
On je dodao da će obuke biti besplatne zahvaljujući Ministarstvu nauke i Opštini Nikšić.
Prema njegovim riječima, do kraja godine biće organizovano više od 20 različitih edukativnih i motivacionih sadržaja, preduzetnički kamp za mlade, mentorski program za start up zajednicu uz prisustvo pet mentora iz regiona, regionalni susreti sa partnerima iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Austrije, Bugarske, Češke, Slovačke i Makedonije.
„Pored prostora za rad imamo ambiciju da kreiramo nove proizvode, dijelimo iskustva, znanja i resurse za stvaranje, a mi iz tima IPC Tehnopolis sa našom mrežom partnera radimo sa mladim ljudima kako bi bili što uspešniji. Cilj je da mlade ljude povezujemo sa stručnjacima, mentorima i resursima koji su im potrebni da ostvare i razviju svoje ideje i biznise”, rekao je Bataković.
On je predočio da je ukupna vrijednost projekata koje Tehnopolis trenutno realizuje oko pet miliona eura, od kojih su bespovratna sredstva više od 800 hiljada.
„Konkurisali smo sa partnerima za nove projekte vrijedne oko tri miliona eura, sa nama pripadajućim budžetom od oko 700 hiljada“, saopštio je Bataković.
Nakon svečanog otvaranja upriličena su predavanja jednog od osnivača visoko tehnološke kompanije CosyLab iz Ljubljane i stručnjaka za oblast poslovnih modela baziranih na visokim tehnologijama, Janka Burgara, kao i mladih predstavnika, Elme Hot i Alije Dervića, koji su pokrenuli visoko-tehnološki, naučno bazirani startup BeeAnd.Me.
Projekat CODE dio je Programa prekogranične saradnje Hrvatska-BIH-CRNA GORA 2014-2020, čija ukupna vrijednost iznosi oko 883,55 hiljada eura, od čega je za sufinansiranje izdvojeno 85 odsto.