NATO ove godine neće testirati sposobnosti crnogorske vojske, jer njeni pripadnici u godišnjim planovima nijesu dodijeljeni snagama Alijanse za gotovost, saopšteno je Pobjedi iz te vojne organizacije.
Na pitanje da li će Alijansa testirati crnogorsku vojsku ove godine, imajući u vidu da slovenački vojnici nijesu prošli standarde NATO, zbog čega je i načelnik Generalštaba podnio o stavku, zvaničnik NATO je Pobjedi kazao da su NATO saveznici sami odgovorni za svoje vojne snage kada je u pitanju ispunjavanje standarda koje su postavile Savezničke komandne operacije (ACO/SHAPE), koje nadgledaju sve misije, operacije i aktivnosti pod vođstvom NATO.
Iz NATO si objasnili da se programi evaluacije vode na nacionalnoj osnovi.
„Jedino kada vojska iz zemlje članice podliježe procjeni NATO je onda kada je dodijeljena NATO snagama za gotovost, kao što su, na primjer, NATO snage za reagovanje i vođstvo pod nazivom Zajednička radna grupa vrlo visoke gotovosti (VJTF). Zbog toga su slovenačke snage testirale NATO evaluatori“, kazali su iz NATO.
Isti princip se primjenjuje i za crnogorsku vojsku.
„Ove godine nijesu dodijeljene nijednoj od snaga visoke borbene gotovosti NATO“, rekli su iz NATO.
Vojni analitičar Aleksandar Radić objasnio je da svaka zemlja koja je članica ili partnerska zemlja NATO deklariše svoje jedinice za koncept operativnih sposobnosti.
„Nakon toga se definiše šta ta jedinica mora da ima od opreme, šta mora da dosegne u standardu obuke, nakon čega se sprovode evaluacije. NATO evaluatori procjenjuju da li je jedinica sposobna, i tu nema skale ocjena. Ili je sposobna ili nije sposobna“, rekao je Radić za Pobjedu.
On je dodao da svaka zemlja koja ima ambiciju da sarađuje sa NATO deklariše neke od svojih jedinica za koncept operatovnih sposobnosti.
„Crna Gora je prije nego što je postala članica NATO deklarisala dio svojih snaga, pješadijsku četu, sad je deklarisala još jednu pješadijsku četu i te jedinice prolaze kroz proceduru ocjenjivanja i evaluacije“, saopštio je Radić.
On je napomenuo da se radi o nacionalnim odlukama i da su nakon toga jedinice osposobljene za učešće u NATO operacijama.
„Svaka zemlja prema svojim potrebama, prema svom konceptu odlučuje šta će da deklariše. Što je vojska manja, oni će veći broj jedinica deklarisati. Crna Gora ima misije u Avganistanu i jako mnogo ljudi s obzirom na malobrojno stanje vojske“, rekao je Radić.
On je saopštio da ni u jednom slučaju nije deklarisana čitava Vojska Crne Gore i da ona ne prolazi u cjelini kroz NATO ocijenjivanje.
„Ne dolazi niko iz NATO ko će tek tako da provjerava jedinice, već samo deklarisane jednice podliježu procjeni. Ako ste rekli da će one dostići neki standard, onda treba i da ga dosegnu. To je ono što je bio problem u Sloveniji, deklarisali su jedinicu koja nije uspjela da zadovolji NATO standarde“, objasnio je Radić.
To, kako je dodao, nije mehanizam koji je nametnut jer je Crna Gora članica NATO, već i druge zemlje deklarišu svoje jedinice.