Ministarstvo evropskih poslova radilo je na pripremi novog Programa pristupanja Crne Gore EU, koji će, kako je saopštio resorni ministar Aleksandar Andrija Pejović, osigurati da se u mandatu aktuelne Vlade finalizuju pregovori sa EU.
On je u intervjuu Dnevnim novinama kazao da je zadovoljan postignutim rezultatima u zakonodavnom, institucionalnom i administrativnom dijelu.
“Crna Gora je ove godine otvorila četiri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa EU, a privremeno zatvorila jedno. Zadovoljni smo rezultatima u zakonodavnom, institucionalnom i administrativnom dijelu, koji su proizveli vidljive efekte u svakodnevnom životu građana”, rekao je Pejović.
On je kazao da su intenzivno radili na pripremi novog Programa pristupanja Crne Gore EU za period od ove do 2020. godine koji će osigurati da u mandatu aktuelne Vlade finalizuju proces pregovora s EU i pripreme društvo za članstvo.
Cjelokupna pravna tekovina EU sadrži oko 160 hiljada strana, koja mora biti dostupna svakom građaninu na službenom jeziku Crne Gore, a plan je da do juna prevedu četvrtinu evropske pravne tekovine na crnogorski jezik.
“Već smo preveli 31 hiljadu strana i dobili odobrenje naloga za crnogorski jezik na CCVisti, čime je crnogorski jezik uvršten među postojeće opcije za postavljanje prevoda evropskih akata”, dodao je Pejović.
On je rekao da su veoma zadovoljni što je EU prepoznala crnogorske napore i rad na reformama i što Crna Gora uspješno završila prošlu godinu sa 30 otvorenih i tri privremeno zatvorena poglavlja.
“Ove godine smo otvorili dva važna poglavlja, nakon čega nam preostaje otvaranje još tri, u kojima je rad na internim procedurama u Evropskoj komisiji i Savjetu u toku”, dodao je Pejović.
Prema njegovim riječima, u procesu pristupanja EU, Poglavlje 8 - Politika zaštite konkurencije zauzima jedno od najznačajnijih mjesta, jer njeno efikasno sprovođenje doprinosi unaprijeđenju ekonomije, razvoju i rastu broja privrednih društava, unaprijeđenju ulaganja u istraživanje i razvoj novih proizvoda i privlačenju novih investicija.
“S ciljem stvaranja uslova za povećanje konkurentnosti naše privrede i razvoja otvorenog tržišta, Crna Gora je preduzela gotovo sve neophodne mjere u cilju uvođenja modernog zakonodavstva iz oblasti zaštite konkurencije, kroz efikasnu implementaciju propisa u skladu s EU sistemom”, smatra Pejović.
On je, odgovarajući na pitanje može li Crna Gora biti dio evropske porodice prije 2025. godine, kazao da može i treba.
“Poruke koje stižu iz EU i država članica ukazuju da je politika proširenja strategijsko pitanje Unije i da je budućnost svih država Zapadnog Balkana u EU. Tu 2025. godinu vidimo kao perspektivu do koje bi Crna Gora trebalo da sprovede sve neophodne reforme, kako bi napredak bio vrednovan, a društvo spremno da stupi u članstvo”, dodao je Pejović.