Tijelo Sv. Leopolda Bogdana Mandića stiglo je danas oko 14 časova u Herceg Novi i biće izloženo u parku "Boka".
Nakon 75 godina tijelo sveca prvi put je u njegovom rodnom gradu gdje će ostati naredna dva dana. Doček i liturgija upriličeni su u parku Boke uz prisusvo brojnih građana, predstavnika gradske uprave i sveštenika katoličke crkve iz Crne Gore i regiona. Tijelo će slobodnom pristupu hodočasnicima biti izloženo danas do 18 časova, a nakon bdenja od ponoći biće preseljeno u crkvu Sv. Antuna.
Centralni događaj, sveta misa biće upriličen sjutra od 10 časova, a svečani ispraćaj koji će predvoditi kotorski biskup monsignor Ilija Janjić i hodočasnici u 16 časova.Tijelo Svetog Leopolda je u pratnji koju čine kapucini iz Padove, volonteri Croce Verde – italijanske humanitarne organizacije, koja je pratila tijelo u Hrvatskoj prošle godine, predstavnici država kroz koje će tijelo proći, a to su Italija, Slovenija, u jednom kratkom dijelu Bosna, Hrvatska i Crna Gora.
Park uz crkvu Svetog Antuna, u centru Herceg Novog juče je preimenovan u Park Svetog Leopolda. Ploču je u prtisustvu predstavnika Kotorske biskupije, lokalne vlasti, odbornika i brojnih građana, otkrio predsjednik Opštine, Stevan Katić.
Sv. Leopold Mandić (1866 – 1942), rođen je 12. maja 1866. godine u Herceg Novom od oca Petra Antuna Mandića i majke Dragice Karle, djevojački Carević. Preci su mu porijeklom iz Zakučca (Omiš), zaseok Mandići odakle je njegov pradjed Nikola došao u Herceg Novi gdje se i oženio. Na krštenju je dobio ime Bogdan, a po ulasku u kapucine promijenio ga je u Leopold. Sa šesnaest godina napustio je porodicu i odlazi u Padovu gdje se školovao za sveštenika, a 1890. godine se zaredio.
Kao mladi sveštenik jedno vrijeme je djelovao i u hrvatskim krajevima, ali je najduže boravio u Padovi (od 1906. pa do smrti 1942.) prvenstveno kao ispovjednik. Preminuo je u Padovi 30. jula 1942. i sahranjen je na gradskom groblju, a kada je pokrenut proces za poblaženje, tijelo je ekshumirano i premješteno u samostansku grobnicu, gdje je kasnije obrazovano i svetilište.
Jedna od njegovih poslednjih želja bila je da njegove, kako je govorio, "bijedne kosti budu donesene u rodni kraj".
Kada su tijelo ekshumirali da bi ga premjestili, utvrđeno je da se nije raspalo.Tim doktora uradio je detaljne analize tijela i utvrdio, nakon 40 dana, da su čak i unutrašnji organi sačuvani, što je bilo takođe neočekivano. Današnji rezultati analize pokazali su da je sačuvan dio srca, dio mozga, slušni i govorni aparat.
16. oktobra 1983. godine Papa Ivan Pavao II svečano je proglasio Leopolda svetim, a kada je Papa Franjo prošle godine proglasio Jubilejsku godinu za cijelu katoličnu crkvu izabrao je Leopolda za zaštitnika.