Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom ostvarilo je do sredine avgusta prihod od 6,18 miliona eura, saopštio je direktor te institucije Predrag Jelušić i dodao da je do sada malo više od tri miliona uplaćeno primorskim opštinama.
One bi, kako je kazao, taj novac trebalo da usmjere komunalnim službama za održavanje zone morskog dobra.
“Preduzeće ostvaruje prihode u skladu sa planom, a do sada je ostvareno 85,4 odsto. Shodno zaključenim ugovorima sa 10. avgustom preduzeće je ostvarilo prihod od 6,18 miliona eura u odnosu na planirani iznos za ovu godinu, dok do kraja godine očekuju ostvarenje u skladu sa Planom tako da je do sada malo više od tri miliona uplaćeno primorskim opštinama koje bi taj novac trebalo da usmjere komunalnim službama za održavanje zone morskog dobra”, rekao je Jelušić Pobjedi.
Taj novac Opštine bi trebalo da po potpisanim sporazumima da transferišu javnim komunalnim preduzećima za cišcenje i održavanje zone morskog dobra, ali, kako je kazao, postoji sumnja da se taj novac ne uplaćuje za tu svrhu.
“Planom korišćenja sredstava Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom za ovu godinu, planirani prihod po osnovu naknade za korišćenje morskog dobra iznosi 7,24 miliona eura, od čega 3,62 miliona eurapripada Javnom preduzeću, dok se isti iznos uplaćuje lokalnim samoupravama, u skladu sa Zakonom o finansiranju lokalne samouprave po kojem se 50 odsto prihoda uplaćuje direktno na žiro račun opština na kojem je ostvaren prihod”, objasnio je Jelušić.
Na kraju prošle godine ostvareni prihod iznosio je 3,41 miliona eura.
On je, odgovarajući na pitanje da li misli da je iznajmljivanje plažnog mobilijara na kupalištima skuplje ove godine, kazao da sagledavanjem cjelokupne ponude na crnogorskim kupalištima, uvijek je intersantan podatak o kretanju cijena mobilijara.
“U periodu predsezone većina zakupaca je omogućila besplatno korišćenje mobilijara na kupalištima, a kako smo se približavali glavnoj turističkoj sezoni, cijene na najfrekventnijim kupalištima u potpunosti su bile prilagođene gostima i posjetiocima. Ovdje prevashodno mislimo na Slovensku plažu u Budvi, plažu Jaz 1 i 2, Bečićku plažu, Sutomore, Veliku plažu u Ulcinju i veliki broj plaža u Boki Kotorskoj”, precizirao je Jelušić.
Planom objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra za period od prošle do naredne godine, prvi put na Crnogorskom primorju, pored javnih kupališta, na kojima zakupac mora osloboditi 50 odsto prostora od mobilijara, predviđeno je i pet gradskih kupališta, na kojima zakupac nema pravo da postavi mobilijar. Riječ je o dva kupališta u Herceg Novom, jedan u Kotoru i dva u Budvi (dio Slovenske plaže i plaža u Petrovcu).
“Na crnogorskoj obali planom je definisano 40 hotelskih kupališta, koje u skladu sa Pravilnikom moraju da poštuju izgrađena i uređena kupališta i imaju pravo da koriste čitav plažni prostor. Ali sa druge strane imamo 350 javnih uređenih kupališta koja su i po standardu i po turističkoj ponudi, pa čak, rekao bih i po atraktivnosti podjednako ili više primamljive za goste”, naveo je Jelušić.
Naravno, kako je dodao, ne treba zaboraviti sportsko rekreativna kupališta, specijalizovana kupališta, kao i lijepe male plaže i uvale do kojih se dolazi samo čamcima.