Privredni sud je u ovoj i prošloj godini dostavio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT), na njihov zahtjev, 20 predmeta o postupcima stečaja koji su u toku ili su okončani.
Predsjednik Privrednog suda, Blažo Jovanić, saopštio je Dnevnim novinama da ocjenu o tome da li se radi o spornim zahtjevima za uvođenje stečaja ili su u pitanju drugi razlozi zbog kojih su upućeni predmeti, u daljem postupku može dati samo nadležno tužilaštvo.
“Dostavljanjem predmeta SDT-u Privredni sud je pokazao da je, u okviru svojih nadležnosti, kroz stečajni postupak spreman i može da se bori sa svakom vrstom zloupotrebe postupka za koji je nadležan i da će u saradnji sa ostalim organima dati puni doprinos svakoj eventualnoj zloupotrebi stečaja”, kazao je Jovanić.
Privredni sud je u prva četiri mjeseca ove godine uveo stečaj u 245 preduzeća, što je za devet postupaka više u odnosu na isti period prošle, kada je od početka januara do kraja aprila u stečaj otišlo 236 firmi.
“U ovoj godini je podnijeto 41 predloga više u odnosu na prošlu godinu, tako da je primjetan veći priliv predmeta. U prošloj godini na stečajnom referatu, sud je uspio da riješi priliv, odnosno riješeno je 110 odsto, dok je zaostatak smanjen za 63 predmeta”, precizirao je Jovanić.
On je saoštio da je i u ovoj godini sud nastavio sa takvom tendecijom rješavanja predmeta.
Na pitanje da li je Privredni sud u dosadašnjoj praksi otkrio zloupotrebe Zakona o stečaju, Jovanić je rekao da je u nekim slučajevima postojala namjera stečajnih dužnika da prije pokretanja stečaja, preduzimanjem određenih radnji poput oslobađanja od imovine, onemoguće da se potraživanja namire.
“Stečajni upravnici su, kroz pobijanje radnji stečajnog dužnika, u slučajevima za koje su ocijenili da su cjelishodni, a u skladu sa ovlašćenjima koje im pruža Zakon o stečaju, preduzeli određene radnje i pokrenuli odgovarajuće postupke kako povjerioci ni na koji način ne bi ostali oštećeni”, naveo je Jovanić.
Objašnjavajući kako postupa Privredni sud kada postoji sumnja u zloupotrebu Zakona o stečaju, Jovanić je kazao da, nakon podnošenja predloga za otvaranje stečaja, sud u daljem postupku cijeni da li su ispunjeni uslovi za to, kao i osnovanost podnijetog predloga.
“Sudije koje postupaju u predmetima stečaja, u prošloj, kao ni u ovoj godini, nijesu do sada uočili zloupotrebu instituta predloga za otvaranje stečajnog postupka”, saopštio je Jovanić.
On je kazao da su u prošloj godini predloge za pokretanje stečajnog postupka u većini slučajeva podnosili vlasnici.
Taj podatak, kako tvrdi, ne treba posmatrati kao zabrinjavajući, jer se broj takvih podnijetih predloga ne razlikuje od prethodnih godina.