Veći dio kineske donacije od 2,65 miliona eura biće iskorišćen za rekonstrukciju mosta na Đurđevića Tari!
Na danas održanoj, 24. sjednici Vlade Crne Gore usvojena je Informacija o donaciji Narodne Republike Kine za rekonstrukciju mosta na Đurđevića Tari.
U saopštenju Vlade navodi se i da je prihvaćen Sporazum o privredno-tehničkoj saradnji između Vlade Narodne Republike Kine i Vlade Crne Gore.
Većina donacije Kine od 2,65 miliona eura biće iskorišćena za projekat rekonstrukcije mosta na Đurđevića Tari, ali će dio sredstava biti iskorišćen za druge infrastrukturne projekte za koje će se naknadno zaključiti odgovarajući sporazumi.
Most na Đurđevića Tari projektovao je jedan od najvećih građevinskih stručnjaka tog doba na ovim prostorima inžinjer Mijat S. Trojanović.
Most se nalazi na raskrsnici puteva ka Mojkovcu, Žabljaku i Pljevljima, između sela Budečevica i Trešnjica. Veliki betonsko lučni most građen je od 1938. do 1940. godine i po završetku radova bio je najveći drumski most od armiranog betona u Evropi i jedan od nekoliko najvećih i najljepših drumskih mostova u svijetu.
Most je petolučne konstrukcije, dug je 365 metara i nadvija se 150 metara iznad kanjona Tare. Najveći od pet lukova ima raspon 116 metara!
Jedan luk mosta srušen je 1942. godine od strane partizanskih diverzanata u cilju sprečavanja okupatroski vojnih jedinica. Za rušenje je bio angažovan građevinski inženjer Lazar Jauković, koji je i učestvovao u izgradnji mosta. Bila je srušena konstrukcija posljednjeg malog lučnog otvora duga 44 metar dok su ostali djelovi mosta ostali neoštećeni. Jauković je prilikom ove uvene diverzantske akcije po kojoj je snimljen čuveni film “Most” uhvaćen strijeljan na odsječini mosta.
U znak sjećanja na herojsko djelo, Durmitorci su podigli spomenik svom heroju u blizini mosta gdje je i sahranjen. Most je saniran i pušten u saobraćaj u septembru 1946. godine.
Prilikom gradnje ovog mosta Švajcarac Ričard Koraj sagradio je najveću drvenu skelu ikada napravljenu u svijetu!