U Pljevljima su od 35 posmatranih dana, čak 29 dana prosječne dnevne vrijednosti PM2,5 čestica bile iznad dozvoljenih, što potvrđuje veoma loše stanje kvaliteta vazduha u tom gradu, pokazalo je istraživanje NVO Green home.
Ta NVO je krajem decembra, u saradnji sa predstavnicima organizacije Bankwatch, u Pljevljima u naselju Komini, nedaleko od termoelektrane, postavila uređaj za praćenje kretanja emisija PM10 i PM2.5 čestica.
"Mjerenja su pokazala da su od 35 posmatranih dana, čak 29 dana prosječne dnevne vrijednosti PM2,5 čestica bile iznad dozvoljenih. Kada je riječ o PM10 česticama, dnevni prosjek je prekoračen 21 dan od ukupno 35 posmatranih", kaže se u saopštenju.
Oni su napomenuli da je, tokom jedne godine, dozvoljena granica PM10 čestica ne smije biti prekoračena više od 35 puta.
Pljevlja među 10 najzagađenijih gradova u Evropi
"Na svakih sat mjerenja, primjećeno je da PM10 čestice dostižu veoma visoke vrijednosti, a najveća vrijednost zabilježena je 25. Decembra prošle godine, kada je bila čak 294.15 µg/m3. Nivoi PM2.5 čestica su takođe bili vrlo visoki i uglavnom iznad godišnjeg limita koje propisuje legislativa Evropske unije", rekli su iz Grin houma.
Kako su kazali, visoke vrijednosti PM2.5 čestica su posebno zabrinjavajuće jer su lake, prodiru duboko u pluća i mogu ozbiljno uticati na zdravlje ne samo lokalnog stanovništva, već i na ljude koji žive na mnogo većoj udaljenosti od izvora zagađenja s obzirom na značajne prekogranične uticaje ovih čestica.
Naveli su da vrijednosti koje su u tom kratkom periodu izmjerene u Pljevljima iznose 4,23 µg/m3, što predstavlja relativno visoke vrijednosti koje takođe mogu imati uticaja na zdravlje ljudi.
"Visoke vrijednosti zagađujućih materija koje su prvenstveno rezultat upotrebe uglja u termoelektrani i individualnim ložištima imaju veliki uticaj na zdravlje ljudi u Pljevljima, gdje je svaka peta smrt povezana sa lošim kvaliteom vazduha".
Kako su kazali, uticaj na zdravlje Pljevljaka, obolijevanja i sve veća smrtnost, najbitniji je argument koji nas opominje iz godine u godinu da se nađu i primijene adekvatna rješenja za problem aerozagađenja u Pljevljima.
"Kratkoročne mjere primjenjivane do sada nisu imale efekta na poboljšanje kvaliteta vazduha, što poručuje da je potrebno naći potpuno novi pristup u rješavanju ovog problema i ponuditi druge alternative kada je u pitanju upotreba čvrstih goriva, a posebno uglja", zaključili su iz te NVO.