Na snazi crveni meteoalarm. Orkanska bura u Baru čupa drveća zbog čega je odloženo nalaganje Badnjaka ispred sabornog Hrama. Na sjeveru intervenisao spasilački tim Vojske Crne Gore.
Hidrometeorološki zavod crne Gore proglasio je danas crveni meteoalarm zbog ekstremno niskih temperatura i olujnog vjetra koji povremeno dostiže i orkansku snagu.
Snijeg pada u gotovo cijeloj državi a najviše ga je na Cetinju i u Plavu, gdje je izmjereno pola metra.
U subotu još hladnije, na sjeveru i do minus 30!
Najviše nevolja nevrijeme je, međutim, donijelo u Baru gdje je silovita bura olujne jačine gotovo paralisala grad.
Pogledajte FOTO GALERIJU:
Udari vjetra dostižu i do 150 km na sat. U urbanom jezgru grada iščupano je više stabala od kojih su neka načinila veliku štetu parkiranim automobilima , podignut je krov zgrade Opštine a saobraćaj se otežano odvija ili je blokiran na više ulica na kojima su pala stabla, uglavnom starijih borova.
Usljed jakih udara vjetra više puta u toku noći bilo je problema na dalekovodu Bar-Sutomore-Đurmani, na kojem je došlo do lomljena stuba. Zbog toga je trenutno bez napajanja Sutomore i Đurmani. Iz CEDIS-a je saopšteno da se radi na otklanjanju ovog kvara.
Bez struje su od četvrtka predveče Krajina, naselja Mirošica 2 i Patrizanski put u Sutomoru, koja nemaju ni vodu. Velike probleme u snabdijevanju električnom energijom imaju i mještani priobalnog dijela Mrkojevića, i prigradskih naselja Polje, Tomba i Čeluga.
Bez struje je i naselje Mirovica u kojem je nestala i voda.
Bura najviše problema zadaje radnicima barske marine u kojoj su dvije velike jedrilice skliznule sa postolja.
U sjevernim krajevima Crne Gore morala je da interveniše i vojska zbog evakuisanja četiri osobe iz reona blizu sela Radovče Polje. Ova akcija započeta je juče popodne a završena jutros.
Iz Ministarstva odbrane saopštili su da su snijeg, mraz i izuzetno snažni udari vjetra stvarali ogroman problem spasilačkoj ekipi. „Put do mjesta evakuacije nije bio prohodan za vozila, pa je jedna dionica pređena pješke“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Nevrijeme je zadalo mnogo nevolja i građanima Budve gdje je vjetar takođe čupao drveće i nosio tende. Nekoliko metalnih ploča sa gradilišta u centru grada sletjelo je na parkirane automobile. Nekoliko barki u budvanskoj marini je potopljeno.
Na sjeveru je najveći problem u velikim nanosim snijega koji otežavaju saobraćaj. Čistači snijega kolašinskog komunalnog preduzeća danas su čistili puteve prema selima ove opštine.
U Herceg Novom vjetar je danas oslabio ali zbog kvarova na dalekovodima danas struje nema u naseljima Zelenika, Sušćepan, Trebesin, Mokrine, Kruševice, Vrbanj.
Zbog nevremena došlo do prekida u elektro napajanju pumpne stanice Opačica u Zelenici pa na hercegnovskoj rivijeri nema vode. “Onemogućeno je vodosnabdijevanje potrošača gornje rivijere koji se vodom snabdijevaju preko pumpnih sistema, kao i potrošača Bijele i Kamenara. Normalizacija vodosnabdijevanja se očekuje nakon stabilizacije elektro napajanja pumpne stanice Opačica”, saopšteno je iz hercegnovskog Vodovoda.
Najniže temperature u popodnevnim časovima izmjerene su na Žabljaku gdje je živa na termometru pokazala u 13 sati -16 stepeni ali je subjektivni osjećaj zbog jakog vjetra kao da je minus 27. Uprkos hladnoći i povremenim kratkotrajnim mećavama, na Žabljaku je situacija redovna a lokalna služba zaštite i spasavanja nije imala poziva sa seoskih područja za neki vid pomoći.