Većina građana u regionu ne strahuje od terorizma, koji bi potencijalno mogao da ugrozi njihove zemlje, ali su mišljenja podijeljena po pitanju sposobnosti države da ih zaštiti, pokazuje istraživanje agencije IPSOS.
Kod građana Crne Gore i Bosne i Hercegovine (BiH) u nešto većoj mjeri preovlađuje ocjena da njihove zemlje uglavnom nijesu sposobne da se izbore sa tom opasnošću, dok na tom planu među građanima Srbije i Hrvatske preovlađuje optimizam.
Najmanji stepen bojazni od terorizma pokazuju građani Crne Gore, dok su stanovnici BiH i Makedonije nešto oprezniji.
Anketa, dostavljena Tanjugu, sprovedena je u državama regiona krajem prošle godine, metodom razgovora "licem u lice" i obuhvatila je po hiljadu ljudi u svakoj državi.
Istraživanje je pokazalo da 39 odsto ispitanika u Crnoj Gori smatra da se teroristički napadi u narednih tri do pet godina sigurno neće desiti, 40 odsto da postoji mala vjerovatnoća, dok četiri odsto smatra da će se teroristički napadi sigurno desiti.
Na pitanje koliko je Crna Gora spremna da zaštiti svoje građane, 22 odsto smatra da uopšte nije sposobna, 31 odsto da uglavnom nije sposobna, dok deset odsto ispitanika vjeruje da je država u potpunosti sposobna da zaštiti građane.
U Hrvatskoj 75 odsto ispitanika smatra da se teroristički napadi neće dogoditi, od toga 21 odsto je sigurno u to.
Istraživanje je pokazalo i da oko 17 odsto ispitanika u Hrvatskoj smatra da postoji velika vjerovatnoća da će doći do terorističkog napada, a pet odsto je potpuno sigurno u to.
Kada je riječ o sposobnosti odbrane od terorizma, 51 odsto građana smatra da je država sposobna za to, 28 odsto da uglavnom nije sposobna, a 15 odsto da država uopšte ne može da zaštiti građane.