Ugovor o izgradnji drugog bloka Termoelektrane Pljevlja, koji je potpisan danas, ima istorijski značaj za Crnu Goru, jer će to biti prvi veliki energetski objekat koji će se graditi poslije 35 godina, saopšteno je iz Elektroprivrede.
Ugovore su, nakon dvije godine intenzivnih pregovora, potpisali predsjednik i potpredsjednik Odbora direktora češke kompanije Škoda Praha, Peter Bodnar i Martin Pohlodek i izvršni direktor EPCG, Tonino Maglio.
Ugovori vrijedni 324,5 miliona eura podrazumijevaju ugovore o uslugama izrade Glavnog projekta (EWA) i o izvođenju radova (EPC).
Iz EPCG je saopšteno da će zahvaljujući tom projektu Crna Gora postati energetski nezavisna zemlja, što predstavlja jedan od glavnih preduslova za stabilan ekonomski i društveni razvoj zemlje.
”Za lokalno stanovništvo to će značiti rješavanje problema grijanja koje uzrokuje najveće zagađenje životne sredine, budući da drugi blok nudi polaznu tačku za projekat toplifikacije Pljevalja”, dodali su iz EPCG.
Maglio je ocijenio da graditi energetske objekte znači ulagati u sigurnu budućnost kompanije, ali i lokalne zajednice i države u cjelini.
”Nadam se da ćemo u zadatim rokovima uspjeti da završimo sve zadatke, a garant za to je referentni partner na ovom projektu, kompanija Škoda Praha. Drago mi je da će završetkom ovog projekta, kao i ulaganjem u poboljšanje ekoloških karakteristika postojećeg bloka, EPCG kao kompanija imati siguran izvor za proizvodnju električne energije”, rekao je Maglio.
Prema njegovim riječima, izgradnjom drugog bloka TE Pljevlja značajno će se unaprijediti privredni rast i razvoj države.
”Posebno sam zadovoljan što će se u velikoj mjeri poboljšati stanje ekologije u Pljevljima, a time i kvalitet života njegovih stanovnika", poručio je Maglio.
Bodnar je kazao da rezultati EWA igraju ključnu ulogu u ubrzavanju procesa projektnog inžinjeringasa sa ciljem izgradnje novog bloka koji će vremenom zamijeni prvi blok.
”Takođe, u isto vrijeme, treba da definišemo detaljni okvir nabavki neophodnih za sprovođenje EPC. Drugi korak je zajednički zadatak svih nas, a to je pribavljanje svih neophodnih dozvola. Paralelno, biće potrebna puna i zajednička podrška u cilju definisanja sigurnog finansiranja za implementaciju EPC”, objasnio je Bodnar.
Izgradnja drugog bloka ć́e, kako je saopšteno iz EPCG, biti u skladu sa garantovanim uslovima i standardima Evropske unije (EU) za PC tehnologiju sagorijevanja uglja u drugom bloku TE.
”Primijeniće se moderna i najbolja dostupna tehnologija (BAT), uključujući sve aktivnosti na čišćenju otpadnih gasova u skladu sa Direktivama EU. Isto tako, ovaj projekat obuhvata i postrojenje za selektivnu katalitičku redukciju oksida azota (SCR), u slučaju pojave rigoroznijih međunarodnih standarda u budućnosti”, kazali su iz EPCG.
Iz EPCG su podsjetili da je 13 poziva za dostavljanje ponuda poslato u junu 2013. godine. Nakon intenzivnih razgovora i objašnjenja, ukupno devet ponuda je stiglo do kraja oktobra iste godine.
Ponude su razmatrane na osnovu već́ definisanih kriterijuma, dok je najpovoljnija preliminarna ponuda, Škode Praha, konačno stigla u aprilu prošle godine.
”Nakon usvajanja međudržavnog sporazuma zaključenog između Crne Gore i Češke, Odbor direktora EPCG je odobrio svu potrebnu dokumentaciju i proslijedio dokument na usvajanje akcionarima. Skupština akcionara, u svojstvu nadležnog organa, usvojila je ta dokumenta 9. septembra, čime su formalno-pravno ispunjeni svi uslovi za potpisivanje ugovora i početak radova na realizaciji projekta”, zaključuje se u saopštenju.