Turistička sezona u Ulcinju je počela veoma dobro, pri čemu bi trebalo riješiti problem buke koja dolazi iz otvorenih terasa i traje do duboko u noć, saopštio je predsjednik Sektora zakupaca plaža Gani Resulbegović.
On je Dnevnim novinama kazao da su zadovoljni popunjenošću hotelskih kapaciteta i ne samo njihovog hotela Palata Venecija, već i drugi hoteli u Ulcinju imaju veoma dobru popunjenost na početku ljetnje turističke sezone.
Resulbegović, koji je vlasnik kompanije Real estate, rekao je da je grad što se čistoće i uređenosti tiče na većem nivou od prethodnih godina, iako na tom planu treba još dosta toga da se uradi da bi dostigli nivo drugih gradova na našem primorju.
“Pošto je Real estate&co zakupac dvije trećine Male plaže u Ulcinju, i na plaži bilježimo porast broja turista. Vjerujem da bi posjeta bila još bolja, ali vjerski praznici i trajanje Evropskog prvenstva u fudbalu, kao i vremenske prilike su sigurno dosta uticale na broj turista”, kazao je Resulbegović.
On je naveo da buka koja dolazi iz otvorenih terasa i traje do duboko u noć smeta turistima, pa i građanima.
“Mjerenja koja su prošle godine vršena od Instituta za javno zdravlje su pokazala da je jačina zvuka dva puta jača od predviđene Zakonom o buci ali to nažalost nije ništa pomoglo, već smo, u nekoliko slučajeva, morali da vraćamo novac gostima koji su otkazali boravak”, dodao je Resulbegović.
On smatra da bi trebalo ograničiti broj štandova na kojima se prodaje 'sve i svašta', pa i hrana što se od atraktivnih lokacija pravi vašarište. “Zaista nikome ne ide u prilog što su javni toaleti i popločani prostori sa klupama pretvoreni u kafiće sa ogromnim terasama”, ocijenio je Resulbegović.
On je, odgovarajući na pitanje da li je potrebno pooštriti uslove za zakupljivanje plaža, kazao da su plaže ove godine, zahvaljujući Javnom preduzeću Morsko dobro, pravovremeno još u februaru izdate pod zakup, tako da su imali vremena da ih na pravi način urede i spremno startuju još 1. maja.
“Ispred CTU-Sektora zakupaca plaža mogu da kažem da je javni poziv za prikupljanje ponuda, odnosno tenderski postupak sproveden od Morskog dobra u svemu korektan, tako da je veliki broj starih zakupaca dao najbolje ponude i produžili su trajanje ugovora o zakupu plaža”, naveo je Resulbegović.
On je rekao i da će, u želji da povećaju stepen uređenosti predložiti Morskom dobru da preispita član 6. Pravilnika o uslovima koje moraju ispunjavati uređena i izgrađena kupališta, kojim je predviđeno da polovina kupališta bude oslobođena plažnog mobilijara.
“Na tim djelovima plaža, koje kupači doživljavaju kao 'slobodne' i na kojima se uglavnom ne poštuje plažni red, mi zakupci imamo najviše problema. Takođe, na tim djelovima plaže ima i kišobrana, ćebadi, kartona, gajbi i slično, a sve to na korak od uređenog dijela kupališta”, objasnio je Resulbegović.
To, kako je dodao, nikako ne korespondira sa zvaničnim nastojanjem da Crna Gora bude elitna turistička destinacija.
“Rješenja sigurno postoje jer imamo dobru komunikaciju sa Morskim dobrom i iskreno se nadam da ćemo i ovaj kao i mnoge probleme do sada uspješno riješiti. Cijene mobilijara na gradskim plažama zadnjih šest godina se nijesu mijenjale i smatram da su u potpunosti u skladu sa nivoom i stepenom uređenosti pojedinih kupališta”, zaključio je Resulbegović.