U privatizaciji Duvanskog kombinata Podgorica, koji je poslije 113 godina rada zatvoren, ima posla za državnog tužioca, saopštila je član Centralnog odbora Građanskog pokreta Ujedinjena reformska akcija Jasna Gajević.
"Nadamo se da će svi oni koji su u prethodnih nekoliko decenija radili na štetu države, a u svoju korist, kad-tad za to i odgovarati. Taj dan nije daleko", navela je Gajević u saopštenju.
Gajević, koja je i predsjednik Gradskog odbora Podgorica, kazala je da je DKP pridružio mnogobrojnim preduzećima koja je Demokratska partija socijalista (DPS) uspjela da zatvori.
"Kada je DKP u pitanju, tu se ne stavlja tačka. Prije, zarez. Kao feniks će, koliko sjutra, da nikne Novi duvanski kombinat, koji, gle čuda, sa sebe stresa sve balasti starog DKP-a i to dug od 30 miliona eura, bilo kakve obaveze prema radnicima", navela je Gajević.
Predstavnici Vlade, Glavnog grada Podgorica i arapske kompanije BMJ Industries FZ LLC u ponedjeljak su potpisali ugovore o dokapitalizaciji i upravljanju NDKP-om.
Gajević je kazala da se iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) dovodi "strateški investitor", čije interese, kako je kazala, zastupa kontroverzni biznismen iz Bara.
"Predstavnici radnika suočavaju se sa totalnom opstrukcijom tima koji sprovodi privatizaciju, jer oni na svaki način pokušavaju da se nađu pri ruci investitoru dok su im radnici samo balast. Malo je reći da su brojne odredbe ugovora vrlo problematične. Druga odredba se odnosi na remont bez vremenskog ograničenja, koji treba da obave četiri radnika iz Pakistana, koji su došli bez ikakve opreme", saopštila je Gajević.
Ona je pitala da li je moguće da u DKP-u nema stručnjaka koji bi uradili remont, već da se oni moraju dovoditi iz Pakistana.
"Država obećava otpremnine radnicima koji su otišli u penziju, kao i radnicima koji dobiju otkaz. Odakle? Iz budžeta. A šta je budžet? Naš zajednički džep", pitala je Gajević.
Ona je kazala da nije potrebno biti pravni ekspert da bi se zaključilo da predlogom ugovora nijesu predviđene nikakve garancije, ni za radnike, ni za imovinu države Crne Gore.
Gajević je podsjetila na period kada je Crna Gora imala preduzeća koja su zapošljavala i po nekoliko hiljada radnika.
"Sada se hvalimo 'gigantima' u kojima ima sreću da radi desetak ljudi. Od Pljevalja do Bara, od Cetinja do Rožaja postojali su proizvodni pogoni i u njima radnici. Sada su to samo priče za malu djecu u koje i oni teže povjeruju nego u Pepeljugu", poručila je Gajević.
DKP se, kako je zaključila, pridružio desetinama preduzeća na čije postojanje je vlast stavila tačku.