Arhitekta Jug Cerović osvaja svijet jedinstvenim mapama metroa. Radi u Parizu, živi u Madridu, bori se za ljepši Beograd i uživa na Žabljaku!
Turisti i putnici namjernici koji se u Parizu, Moskvi, Pekingu, Njujorku, Berlinu ili Londonu izgube bezuspješno pokušavajući da se metroom domognu željene destinacije, imaju odnedavno spasonosno rešenje. Potrebna im je samo internet veza i nekoliko klikova na sajtu čije ime će naročito lako upamtiti svi koji govore nekim od južnoslovenskih jezika: inat.fr
Na ovoj adresi mogu se, naime, naći mape metroa dvadesetak svjetskih metropola na kojima je u lako čitljivoj, efektnoj i simbolički univerzalnoj formi iscrtana karta grada koja korisnike teško da može zbuniti kao što je to često slučaj sa većinom ostalih.
Autor ovih jedinstvenih mapa, koje su zainteresovale i brojne svjetske medije, “naše je gore list”: rođeni Beograđanin, sada pariski arhitekta čiju vezu sa Crnom Gorom odaje i samo prezime – Jug Cerović.
Pored Inata, Jug je osnivač sajta belgrademaps.com na kojem su predstavljene mape njegovog rodnog grada, kao i sajta imamoplan.com koji nudi nešto drugačiji sadržaj.
„Imamo Plan je zapravo Udruženje građana, ja ga zovem Uticajna grupa (ili Think Tank), koje se trudi da odradi lijepe stvari koje vlasti neće ili ne mogu da odrade, iako im je to opis posla. Imamo konkretne akcije i intervencije u prostoru, kao što je recimo renoviranje stanica, smišljamo projekte za značajne prostore u gradu (Savski Amfiteatar, pješacki most na Savi, Kosančicev venac...), i organizujemo izložbe i radionice koje sve to prikazuju“, objašnjava na početku razgovora za Mondo Cerović.
Na sajtu imamoplan.com prezentovano je i Jugovo idejno rešenje „Beograda na vodi“.
„Beograd na vodi je posebna priča. Taj prostor je toliko zahvalan i dobro pozicioniran da vapi za nečim nevjerovatnim i neviđenim, svjetskim čudom, a ne nasumičnim ispunjavanjem prostora osrednjim i ružnim zgradicama“, kaže Jug.
Mapiranje metroa, po kojem je postao poznat širom svijeta, otkriva Jug, u početku je bilo samo hobi.
„Po struci sam arhitekta, imam biro u Parizu i projektujem kuće i zgrade. Uz to se bavim mapiranjem. Nekada je mapiranje bilo hobi i sporedna aktivnost a sa vremenom je postalo sastavni dio mog posla. Danas pokušavam da spojim arhitekturu i mapiranje kroz urbanizam. Saobraćaj je sastavni dio te cjeline. Saobraćaj je za grad ono što je krv za tijelo, a ulice su krvni sudovi. “, kaže Jug.
Na sajtu inat.fr su prezentovane metro mape za 20 gradova po istom standardu zvanom Inat.
„Zanimaju me kompleksni sistemi, to jest njihov prikaz. Prvo treba istražiti sistem i razumjeti kako funkcioniše a onda napraviti prikaz takav da svako taj sistem moze da razumije na prvi pogled bez onog ličnog istraživačkog rada. A svaki sistem je poseban tako da svaki put treba naći nova rešenja. Saobraćajne mape su u tom pogledu zahvalne jer je svaki grad drugačiji pa samim tim i prikaz, a rezultat rada to jest mapa postaje predmet svakodnevno koristan milionima ljudi“, kaže Cerović.
Na pitanje da li je tačno da je mapu optimalizacije saobraćaja Beograda nudio gradskim vlastima besplatno te da je poklon odbijen, odgovara potvrdno.
„Prije šest godina sam nacrtao mapu gradskog prevoza u Beogradu po uzoru na pariski model sa kojim sam odrastao. Odnio sam mapu u Direkciju za Javni prevoz i ponudio im da radimo zajedno kako bi usavršili mapu a zatim je odštampali i postavili na stajališta. Moj predlog je tada odbijen. U narednih par godina još nekoliko puta sam javno ponudio direkciji da prihvati moju mapu na poklon, ali nijednom nisu pristali. Zato sam napravio sajt www.belgrademaps.com na kojem su mape svima dostupne i Beograđani ih od tada masovno koriste“, kaže Cerović.
Njegove mape koriste se širom svijeta ali kao svoj dosada najuspješniji projekat izdvaja metro mapu Seula.
„Najveći uspjeh do sada sam imao u Južnoj Koreji. U Seulu sam sa preduzećem Naver (lokalni ekvivalent googla) napravio novu metro mapu za njihov portal koju su oni potom poklonili gradu. Trebalo bi uskoro da postane i zvanična. Moja mapa prevoza za Luxemburg je takođe prihvaćena i biće postavljena po cijelom gradu u martu“, kaže Jug.
Njegove mape jedinstvene su po tome što, iako je svaka prilagođena odgovarajućem gradu, imaju i zajedničke karakteristike.
„Prikazane su sve linije prevoza sa kolor šemom koja naglašava takt, sve stanice sa imenima i dodatni elementi koji omogućavaju jednostavnu orijentaciju: znamenitosti, parkovi, reke itd. Trudim se da svaka mapa ima poseban šmek, to jest da odražava prirodu grada. Mapa prevoza je moćan alat za formiranje mentalne slike jednog grada, gledate je svaki dan, vidite je na svakoj stanici, i malo po malo vaša slika grada se poistovjećuje sa njom. Zbog toga je veoma bitno da mapa bude iskren prikaz grada a da istovremeno posjeduje snažan identitet“, objašnjava Cerović.
Iz Beograda, Jug je odselio u Pariz prije dvije i po decenije. Poslednjih godina, kako kaže, idealizovani Balkan pronalazi sve češće u Španiji.
„Moji su roditelji otišli za Pariz 1990 zbog posla. Rat i raspad Jugoslavije su nas tamo zatekli pa smo u Parizu i ostali. Studirao sam u Parizu i redovno ljetovao u Jugoslaviji, a potom čak jedno vrijeme i živio u Beogradu. Poslednjih pet godina uglavnom boravim u Španiji u Madridu. Ima nešto prijatno i lagano u načinu života u Španiji, podsjeća na Balkan onakav kakvog umijemo da ga idealizujemo“.
Na Žabljaku uživa u statusu domaćeg.
„Moj djed Gavro je rodom iz Tušinje kod Šavnika. Sagradio je kuću na Žabljaku kako bi mi unuci uživali na Durmitoru i nosili ga u srcu. I uspjelo mu je“, kaže Jug.
U Crnu Goru dolazi, kako kaže,kada god ga put navede:„Da vidim drage prijatelje, familiju, i da uživam na Žabljaku“.
Na našu opasku da se kuća Gavra Cerovića nalazi na većini razglednica sa Žabljaka, Jug se nadovezuje u skladu sa svojom vokacijom: „Na razglednicama su ljepote Durmitora, a kuća se u to savršeno uklapa“.