Evropski parlament bi trebalo da pojača pritiska na crnogorsku Vladu i podrži nezavisnu istragu o Kombinatu aluminijuma (KAP), saopšteno je iz Centralno-evropske aluminijumske kompanije (CEAC).
Direktor korporativnih odnosa CEAC, Andrej Petrušinin pozvao je Evropski parlament da pojača pritisak na crnogorsku Vladu, nakon što je u izvještaju Evropske komisije (EK) o napretku naveden netačan podatak da je Uniprom u avgustu isplatio posljednju ratu za imovinu fabrike.
„Tražimo nezavisnu istragu o KAP-u, od trenutka kada je CEAC kupio fabriku, pa sve do danas, koju će podržati i EU, i pozivamo crnogorsku Vladu da obrati pažnju na urgencije evropskih institucija kako bi završili spor u vezi sa KAP-om“, naveo je Petrušinin u saopštenju Danu.
Prema njegovim riječima, informacija u Izvještaju EK da je Uniprom posljednju ratu za imovinu KAP-a isplatio u avgustu nije tačna. On je dodao da je EK možda namjerno pogriješila u vezi sa tim.
„Posljednja rata od 13,98 miliona eura nije isplaćena stečajnom upravniku, već je taj novac na escrow računu i mora dosta uslova da se ispuni prije nego što stečajni upravnik primi taj novac, kao što je rješavanje svih sudskih sporova u vezi sa stečajnim postupkom“, kazao je Petrušinin.
Petrušinin je naveo da Crna Gora očigledno odbija pozive iz EU da riješi komercijalne sporove sa stranim investitorima koji su kritični za ekonomiju Crne Gore.
„Evropski parlament je s pravom zabrinut zbog odlaganja rješavanja problema u vezi sa KAP-om, a uprkos više poziva EU institucija, crnogorska Vlada je odbila sve pozive na dijalog i nastavila je da nelegalno prodaje KAP, bez razmatranja legitimnih interesa CEAC-a“, rekao je Petrušinin.
Stečajni upravnik KAP-a, Veslin Perišić kazao je ranije da je Uniprom u cjelosti isplatio kupoprodajnu cijenu za imovinu fabrike i da je postupak primopredaje u toku.
CEAC je bivši vlasnik KAP-a i drugi najveći povjerilac sa 50 miliona potraživanja.