Sloboda medija je u središtu procesa integracija u Evropskoj uniji (EU) i tu nema pregovora, poručio je danas evropski komesar za proširenje Johanes Han.
On je to rekao u Briselu na otvaranju treće Speak Up /Slobodno govori/ Konferencije koja je posvećena slobodi izražavanja i slobodi medija u državama zapadnog Balkana i Turskoj. Na konferenciji učestvuje više od 300 predstavnika medija, državnih institucija i nevladinog sektora iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Albanije, Kosova i Turske.
Han je ocijenio da država ne može imati funkcionalnu vladavinu prava, a da postoje procesi protiv novinara.
„Ne može se tvrditi da imate transparetnu ekonomiju a da nemate stvarnu informaciju ko su vlasnici medija“, poručio je Han.
Prema njegovim riječima, sve gora medijska situacija utiče na ukupnu spremnost država pristupnica da se pridruže EU.
„Sloboda medija je ključna da država postane jača i ide ruku pod ruku sa vladavinom prava i ekonomijom“, kazao je Han.
On je ocijenio da je put ka slobodnom novinarstvu kompleksan i da ekonomski interesi često otežavaju medijima da finansijski prežive. „Građanima je potrebno kvalitetno novinarstvo da bi razvijali kritičko mišljenje“, rekao je Han.
Potpredsjednica Evropskog parlamenta Urlike Lunaček podsjetila da član 49 Lisabonskog ugovora predviđa da je sloboda izražavanja osnovno ljudsko pravo.
Ona je ocijenila da su sloboda izražavanja i sloboda medija ugaoni kamen demokratije i vladavine prava.
„Sloboda izražavanje počinje slobodnom misli, odnosno da se usudimo da počnemo da razmišljamo drugačije nego što vam je rečeno, da razmišljate kritički, ali i slobodu da izrazite ono što mislite“, rekla je Lunaček.
Ona je kazala da kao političar zna da nije lako prihvatiti kritiku.
„Mora se voditi dijalog otvoreno i iskreno i da prihvatamo kritiku bez obzira da li nam se ona sviđa ili ne“, rekla je Lunaček.
Ona je poručila da EU ne smije pitanje medijskih sloboda i medijske kritike da stavi po strani.
„Kritika treba da ostane živa, u suprotnom
će EU izgubiti kredibilitet u onim državama koje treba da postanu naše članice“, kazala je Lunaček.
On je ocijenila da novinari moraju da poštuju novinarsku etiku i da uvijek ispituju dvije ili tri strane.
Komesar za ljudska prava Savjeta Evrope, Nils Mužinski, rekao je da u Srbiji i Crnoj Gori, ali i drugim državama zapadnog Balkana zaštita
novinara mora biti prioritet.
„Stalno dobijamo izvještaj prijetnji i napada što znači da istrage moraju voditi identifikaciji kažnjavanju napadača na novinare, ili
onih koji su ih naložili, kao i onih koji prijete“, rekao je Mužinski.
Prema njegovim riječima, novinari koji prate demonstracije moraju biti zaštićeni.
„Što se tiče događaja u Crnoj Gori medijski profesionalci moraju biti u stanju da izvještvaju o stvarima koje su u javnom interesu slobodno i
sigurno i da je na organima reda da zaštite novinare“, rekao je Mužinski.