Vlasnik Uniproma, Veselin Pejović, platio je početkom avgusta posljednju ratu za Kombinat aluminijuma (KAP) tako što je prethodno, uz dozvolu stečajne uprave, svu imovinu kompanije založio kod Zapad banke za kredit od 15,43 miliona USD.
Posljednja rata od 13,9 miliona eura uplaćena je 7. avgusta, a Pejović je tri dana ranije kod Zapad banke založio imovinu KAP-a, koju čine zemljište, objekti, mašine, oprema, vozila i inventar, pišu Vijesti.
Uniprom, prema podacima iz katastra nekretnina i registra zaloga, treba da vrati kredit u roku od 12 mjeseci.
Ugovor o kreditu potpisan je 4. avgusta, kada je jedan euravrijedio 1,1 USD, tako da je cijeli zajam namjenski potrošen za uplatu rate od skoro 14 miliona eura za imovinu KAP-a.
Isti zalog i hipoteka nad bivšom imovinom KAP-a, sada Uniproma, istog dana kao na Zapad banku upisana je i na Liyu Morokhovsku, koja je njen suvlasnik. Morokhovska posjeduje 14,6 odsto udjela u banci.
S obzirom na to da je ona upisana kao povjerilac trećeg reda, može se zaključiti da je dala neku vrstu garancije za kredit, odnosno da je bila žirant.
Uniprom je preuzeo upravljanje KAP-om 10. jula prošle godine, kada je prihvaćena njegova ponuda da za kupovinu kompletne imovine plati 28 miliona eura. Uniprom je taj iznos trebalo da plati u roku od 60 dana.
Pejović je u predviđenom roku uspio da plati svega četiri miliona eura uz obrazloženje da ostatak ne može da izmiri dok traju sporovi protiv KAP-a, koje je na Kipru i u Crnoj Gori pokrenuo bivši vlasnik Centralnoevropska aluminijumska kompanija (CEAC).
Tada je sa stečajnom upravom potpisan aneks ugovora kojim je rok za uplatu produžen šest mjeseci. Na kraju tog roke, 10. marta, Uniprom je platio 10,02 miliona eura , pozivajući se na isti razlog.
Novim aneksom ugovora predviđeno je da se preostalih 13,98 miliona eura plati u roku od šest mjeseci, a stečajna uprava se obavezala da će omogućiti upis imovine KAP-a na Uniprom.
Pejović je na konferenciji za novinare 10. avgusta saopštio da je Uniprom ostatak kupoprodajne cijene od 13,98 miliona eura platio iz svojih sredstava, nezavisno od poslovanja i proizvodnje aluminijuma u KAP-u.
On je od preuzimanja KAP-a tvrdio da uplata kupoprodajne cijene nije problem, već da su to tužbe bivšeg vlasnika.
Zapad banka, iza koje stoji nekoliko ukrajinskih biznismena, dobila je u januaru dozvolu za rad u Crnoj Gori, a počeli su sa radom krajem aprila.