Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) propisalo je obrasce za prijavu i odjavu boravka stranca na teritoriji Crne Gore, radi pojednostavljenja te procedure, saopšteno je iz tog Vladinog resora.
Kako se pojašnjava, MUP je propisao obrazce za prijave i odjave boravka koji popunjava i predaje stranac i obrazac za prijavu i odjavu boravka koji za stranca popunjava i predaje registrovani davalac smještaja.
Obrasci su, kako je saopšteno propisani s obzirom da je u ljetnjoj turističkoj sezoni povećano prisustvo stranaca u Crnoj Gori.
„MUP je, kako bi prijava boravka stranaca bila jasna, uz precizne i olakšane procedure, shodno Zakonu o strancima, krajem jula donijelo dva pravilnika koji regulišu tu oblast", kaže se u aopštenju.
Kako su dodali, to je Pravilnik o obrascu i načinu podnošenja prijave i odjave boravka stranca i sadržaju i načinu vođenja evidencije, čiji su obrasci sastavni dio, i Pravilnik o bližem načinu podnošenja prijave i odjave boravka stranca preko turističke organizacije.
Kako su precizirali, ukoliko stranac boravi kod registrovanog davaoca smještaja (hotel, motel, registrovani apartmani itd), on je obavezan da policiji prijavi i odjavi boravak stranca u roku od 12 sati od momenta registracije tog stranca, na propisanom obrascu.
Davalac smještaja, kako se navodi, dužan je da evidentira strance kojima pruža usluge smještaja i da omogući policiji uvid u evidenciju.
„Davalac smještaja prijavu i odjavu boravka stranca policiji dostavlja elektronski, a ako nema tehničkih mogućnosti za dostavljanje elektronskim putem, prijavu i odjavu boravka može dostavljati preko turističke organizacije ili na propisanom obrascu u pisanoj formi“, pojašnjeno je u saopštenju.
Kako se dodaje, nemogućnost za dostavljanje prijave i odjave boravka stranca elektronskim putem utvrđuje policija o čemu davaocu smještaja izdaje potvrdu.
Kako se navodi, privredno društvo, preduzetnik i osoba koga stranac sa boravkom do 90 dana posjećuje i kod koga je smješten duže od 12 sati, obavezan je da policiji prijavi i odjavi boravak stranca, u njegovo ime, u roku od 12 sati od dolaska, odnosno odlaska stranca.
„Strani državljanin dužan je da, ukoliko neće boraviti kod registrovanog davaoca smještaja, sam prijavi i odjavi boravak nadležnom odjeljenju granične bezbjednosti Uprave policije MUP-a (inspektoru za strance) ili turističkoj organizaciji opštine u kojoj će boraviti u roku od 24 sata od momenta stupanja na teritoriju Crne Gore“, pojašnjava se u saopštenju.
Stranac kome je, kako se navodi, izdata viza za duži boravak (viza D) ili boravi u Crnoj Gori do 90 dana, dužan je da policiji lično podnese prijavu boravka u mjestu u kojem namjerava da boravi, na propisanom obrascu.
„Stranac je dužan da prijavi boravak i u slučaju kad u drugom mjestu u Crnoj Gori namjerava da boravi duže od 24 sata“, kaže se u sopštenju.
Stranac je, kako se dodaje, dužan da odjavi boravak policiji u roku od 24 sata prije odlaska iz mjesta boravka, na propisanom obrascu.
Kako se pojašnjava, odjava boravka se ne podnosi ukoliko stranac napusti mjesto boravka protekom vremena trajanja boravka ukoliko je vrijeme boravka navedeno u prijavi.
„Stranac koji boravi u Crnoj Gori u turističke svrhe, a ne koristi smještaj, može prijavu i odjavu boravka, osim policiji, podnijeti preko turističke organizacije koja će je dostaviti policiji elektronskim putem“, kaže se u saopštenju.
Prijavu i odjavu za dijete, kako se navodi, podnosi stranac roditelj, usvojilac, staralac, hranitelj, odnosno osoba kome je dijete povjereno na čuvanje, njegu, vaspitanje i obrazovanje.
„Nepoštovanje obaveza propisanih zakonom u vezi sa prijavom i odjavom boravka je kažnjivo“, kaže se u saopštenju.
Kazna za pravno lice, kako su dodali, koje je dužno da prijavi i odjavi boravak stranca iznosi od 500 do tri hiljade eura. Za prekršaj, kako se navodi, kazniće se i odgovorna osoba u pravnom licu kaznom od 150 do 500 eura, fizičko lice koje pruža usluge smještaja kaznom od 150 do 500 eura kao i preduzetnik kaznom od 300 do 1,5 hiljada eura. Kako su kazali, novčanom kaznom od 60 do 600 eura kazniće se za prekršaj stranac, ako nije ispunio zakonske obaveze u vezi sa prijavom i odjavom boravka.
„Strani državljanin neće snositi zakonske konsekvence ukoliko registrovani davalac smještaja ili turistička organizacija ne prijave njegov boravak Upravi policije u zakonski propisanom roku, a ako je to bila njihova obaveza, već će policijski službenici u tom slučaju izdati prekršajni nalog odgovornom pravnom licu“, navodi se u saopštenju.
Kako su podsjetili, obaveza prijave i odjave boravka stranih državljana je zakonska procedura koja se primjenjuje u svakoj državi.