Jadranskom brodogradilištu prijeti šteta od više stotina hiljada eura ukoliko brodovi koji se nalaze na remontu ne budu završeni u roku.
Kako pišu Vijesti, mogući su i diplomatski problemi jer su se iz Ambasade Italije već interesovali za sudbinu njihova dva broda.
Remonti su prekinuti nakon što je uveden stečaj 30. juna, a od tada traju pregovori radnika i stečajnog upravnika Žarka Ostojića o nastavku posla.
Bivši radnici ni u srijedu nijesu uspjeli da postignu dogovor sa Ostojićem o završetku remonta pet brodova, već će danas na Cetinju sa njim nastaviti razgovor, u prisustvu advokata Aleksandra Kovačevića.
Ostojić je kazao da je u svakodnevnom radu suočen sa pritiscima jer nezadovoljni radnici ne dozvoljavaju da 50 do 60 radnika, koje je on planirao da angažuje, završe remont brodova, već insistiraju da se angažuje svih 194, čiji rad upravnik nije u mogućnosti da plati.
„U vlasništvu italijanskih kompanija su dva broda i već su me kontaktirali iz Ambasade u kojoj su zabrinuti za sudbinu dva broda i zanima ih kada će oni biti oslobođeni. Za remont ostala tri broda rokovi su malo fleksibilniji i njihov remont bi trebalo da bude završen za mjesec ili dva“, objasnio je Ostojić.
U slučaju da remont italijanskih brodova ne bude završen u ugovorenim rokovima i oni oslobođeni, prijeti i diplomatski skandal, a kompanija iz Bijele moraće u bliskoj budućnosti da plati vjerovatno ne tako jeftine penale zbog neizvršenja ovih usluga.
„Moguća šteta po stečajnu masu zbog neizvršenih usluga na vrijeme mjeri sestotinama hiljada eura“, rekao je Ostojić.
Iako nema radova u kompaniji, radnici obezbjeđuju i održavaju dokove.
Prema nezvaničnim informacijama, stečajna uprava pokušav a da uz pomoć kredita obezbijedi isplatu barem jedne zarade.
Radnici svakodnoveno, od uvođenja stečaja, protestuju ispred kapije Brodogradilišta, a u ponedjeljak su na 20 minuta blokirali Jadransku magistralu.
Stečaj je uveden na zahtjev Poreske uprave, zbog duga od 6,5 miliona eura. Radnici traže isplatu tri i po plate i naknada po raznim osnovama, povezivanje radnog staža i uplatu novca u stambeni fond.
Prvi sastanak povjerilaca biće održan krajem jula, a prvo ispitno ročište u septembru nakon odmora.
Tada će se znati koliki su ukupni dugovi kompanije, kao i to da li će stečaj biti programiran uz nastavak rada ili će biti proglašen bankrot i prodata imovina.
Prema finansijskom izvještaju kompanije sa kraja marta, ukupan akumulirani gubitak je 13,3 miliona eura, kratkoročne i dugoročne obaveze su 21 milion, a imovina je procijenjena na 30,2 miliona.
Do sada su propala četiri tendera, a iz Vlade je nakon neuspjeha posljednjeg najavljena prodaja kroz stečaj.
Jedan od najzainteresovanijih kupaca do sada bio je kanadski biznismen Piter Mank /Peter Munk/, koji je najavljivao da bi u Bijeloj sa partnerima izgradio servis za remont i održavanje jahti kao dopunu svojoj marini Porto Montenegro u Tivtu.
Njegov partner holandski Damen nudio je pet miliona za Brodogradilište, ali je ponuda odbijena jer nije obuhvatala socijalni program.
Sada otpremnine preuzima Vlada. U kompaniji je do sada radilo 392 radnika, njih 126 se ranije izjasnilo za Vladin socijalni program. Ako im bude povezan radni staž oko 70 radnika bi moglo otići u penziju.