Ministarstvo finansija isplatilo je po 18 hiljada eura otpremnine šestorici bivših radnika Kombinata aluminijuma (KAP), koji su tokom jula i avgusta prošle godine protestovali, a jedan od njih, Esad Čekić, prijetio i da će se zapaliti.
Izvor: MONDO/Predrag Vujić
Taj zakon je usvojen krajem decembra, a šest radnika se, kako je saopšteno iz Ministarstva ekonomije Danu, potpisivanjem izjave odreklo penzije.
"Izmjene i dopune Zakona o PIO usvojene su prošle godine i zakon je stupio na snagu 31. decembra. U skladu sa članom zakona, šest bivših radnika KAP-a se potpisivanjem izjave izjasnilo da se odriče penzije i njima je po tom osnovu iz budžeta isplaćeno 106,8 hiljada eura", kazali su iz Ministarstva ekonomije.
Iako oni tada nijesu htjeli da im se isplate otpremnine i nakon toga odlazak u penziju, nedavno je usvojena nova izmjena Zakona o PIO, kojom je propisano da radnik sa 30 godina staža ima pravo da se penzioniše po povoljnijim uslovima. Taj zakon, koji su glasali svi osim poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), još nije stupio na snagu, ali kada i ako stupi omogućiće šestorici radnika da nekoliko mjeseci nakon što su dobili otpremnine odu u penziju.
Zakon o PIO je najprije glasio da pravo na penziju po povoljnijim uslovima nemaju radnici koji su prilikom odlaska iz fabrike uzeli otpremninu, ali je poslanik Demokratskog fronta (DF), Janko Vučinić, na dan kada se raspravljalo u Skupštini o zakonu, predložio amandman kojim se omogućava penzionisanje i onima koji su uzeli otpremninu prilikom odlaska iz privatizovanog preduzeća.
Bivši radnici KAP-a su od jula tražili otpremnine, kada su ostali bez posla i primanja. Oni su i u Skupštini ukazivali da su diskriminisani po tom osnovu, jer su se prijavili za socijalni program za koji ispunjavaju uslove, ali Vlada uporno odbija da im isplati otpremnine.
Od jula je KAP napustilo skoro 250 radnika, za čije je otpremnine iz državne kase plaćeno tri miliona eura.