Preporuke iz izvještaja UNICEF-a i Ministarstva zdravlja o zaštiti majki i novorođenčadi moraju se sprovesti u potpunosti i bez odlaganja, kazao je predsjednik države Filip Vujanović.
Izvor: Vlada Crne Gore
Vujanović je kazao da međunarodna zajednica sa pravom svečano obilježava srebrni jubilej velikog civilizacijskog dostignuća.
Prema njegovoj ocjeni, Crna Gora je učinila mnogo na implementaciji Konvencije.
"Kao relevantan pokazatelj zaštite najmađih u stručnim krugovima se uzima stopa mortaliteta djece ispod pet godina starosti. U Crnoj Gori je u tom periodu stopa smanjena za gotovo dvije trećine, što je napredak značajno iznad svjetskog prosjeka”, rekao je on.
I pored toga, naveo je Vujanović, mora se ukazati na nedostatke u sistemu zdravstvene zaštite majki i novorođenčadi, koje su identifikovane u zajedničkom izvještaju Ministarstva zdravlja i UNICEF-a.
“Njegove preporuke moraju se sprovesti u potpunosti i bez odlaganja. Na ovo dodatno obavezuje nedavna infekcija beba u bjelopoljskom porodilištu koja je, nažalost, imala i tragičnu posljedicu”, kazao je on.
Vujanović smatra da je značajno uvećana aktivna uključenost, u život porodice i društva, djece sa teškoćama u razvoju, i time prepolovljen broj štićenika u specijalizovanim institucijama.
“Ojačani su mehanizmi zaštite od nasilja, nebrige i eksploatacije djece koja su žrtve, svjedoci ili izvršioci u kriminalu. Ovi pokazatelji upućuju na uspješnost sveobuhvatnih reformi društva posvećenih kvalitetu života djeteta”, naveo je on.
Vujanović je rekao da to podrazumijeva krajnje odgovorno poštovanje svih preporuka Komiteta UN čime bi se u narednom izvještaju konstatovao dalji progres.
“Nesumnjivo je da je napredak rezultat napora vladinog i nevladinog sektora, uspješne saradnje sa međunarodnim organima i agencijama Ujedinjenih nacija, UNICEF-om posebno”, kazao je on.
Vujanović je poručio da se mora nastaviti sa energičnim naporima u zaštiti svakog djeteta.
“To podrazumijeva dalje snaženje mehanizama za zaštitu djeteta od nasilja, nebrige i zloupotrebe, osiguranje punog prava na obrazovanje. Vrednujući da Konvencija i naša tradicija od nas to zahtijevaju, siguran sam da nećemo propustiti da uradimo sve da u tome uspijemo”, kazao je Vujanović.
On je podsjetio da je UNICEF direktno prisutan u Crnoj Gori od 1993. godine.
“Tokom devedesetih i početkom novog milenijuma Kancelarija UNICEF-a je bila posvećeno angažovana u rješavanju konkretnih problema koje je donio rat u okruženju i tranzicija. U tako teškim uslovima, posebno za izbjeglice i raseljena lica Kancelarija UNICEF-a je imala izuzetnu vrijednost i značaj”, rekao je Vujanović.
On je zahvalio Kancelariji UNICEF-a na kontinuiranoj podršci Crnoj Gori, u zaštiti prava djeteta, socijalnoj inkluziji i drugim vidovima ostvarivanja mogućnosti za zdrav razvoj djeteta i kvalitetnu budućnost.