Organizaciona struktura Vojske CG nije usklađena sa principima organizacije vojnih snaga država članica NATO-a, posebno kada je u pitanju brojna veličina, piramidalna struktura oficirskih činova i starosna struktura profesionalnog kadra.
Izvor: Ministarstvo odbrane Crne Gore
Navodi se da je na osnovu procijenjenih bezbjednosnih izazova, rizika i prijetnji, projektovanih integrativnih procesa, dostignutih operativnih sposobnosti i raspoloţivih kadrovskih potencijala utvrđena organizacijska struktura Vojske.
“Veličina mirnodopskog sastava Vojske usklađena je sa potrebama i mogućnostima Crne Gore i kreće se oko 0,3 odsto populacije. Takva struktura Vojske uslovila je potrebu za modelovanjem i združivanjem snaga u zavisnosti od konkretnog zadatka i izazova”, kaže se u Izvještaju.
Utvrđena organizacijsko-formacijska struktura i veličina Vojske predviđa 2.094 formacijska mjesta. “U Vojsci na kraju prošle godine ima 1.816 lica, od čega je 233 oficira, 783 podoficira, 546 vojnika po ugovoru i 254 civilnih lica. Popuna je 86,7 odsto”, kaže se u dokumentu Ministarstva odbrane.
Podsjeća se da je uredbom Vlade propisana brojna veličina i struktura aktivne rezerve od 400 ljudi. “Zbog nedostatka finansijskih sredstava uvođenje aktivne rezerve planira se za 2017. godinu”.
“Od ukupnog broja profesionalnih pripadnika 13,8 odsto čine oficiri, 41,7 podoficiri, 33 vojnici po ugovoru, a 11,5 odsto su civilna lica. Sadašnja struktura personala oficir-podoficir-vojnik po ugovoru na nivou Vojske je 1:3:2,5 i nije u skladu sa potrebama i najboljom praksom razvijenih zemalja”, navodi se u Izvještaju.
Ističe se da je, kao i u mnogim drugim oblastima sektora odbrane, naslijeđena politika upravljanja ljudskim resursima dovela do neizbalansirane strukture u pogledu dostupnih kadrova, odnosno nedovoljne popunjenosti sa oficirskim i vojničkim kadrom.
“Organizacionu strukturu karakteriše višak civilnih lica, a nedostaju oficiri, podoficiri i vojnici po ugovoru. Postojeća situacija ukazuje na problem nepopunjenosti sa vojnicima po ugovoru i oficirima, trenutno iznosi oko 20 odsto i podoficirima deset procenata u odnosu na predviđeno stanje po formaciji Vojske”, kaže se u Izvještaju.
Ocjenjuje se da je trenutna piramidalna struktura oficirskih činova i starosna struktura profesionalnog kadra nepovoljna.
“Organizacijska struktura Vojske ne omogućava uspostavljanje pravilne piramidalne strukture oficirskih činova, jer je broj projektovanih mjesta sa visokim činovima nesrazmjeran u odnosu na ukupnu strukturu”, kaže se u Izvještaju.
Prosječna starosna struktura profesionalnih vojnih lica je 39 godina - oficira i podoficira 39 godina, a civila 48 godina. “Nepovoljna je starosna struktura vojnika po ugovoru, koja je 29 godina. Preko 35 odsto vojnika po ugovoru starije je od 30 godina”