Legalizacija prostitucije i problema koje ona donosi društvu i dalje je jedna od tema koje najviše zaokupljaju crnogorsku javnost.
“Kod makroa je trend da traže devojčice ili dečake od 13, 14 ili 15 godina”, navodi Raičević za crnogorsko izdanje beogradskog lista.
Ona se zalaže za strožije kazne za makroe, podvodače, ali i one koji koriste „ljubavne usluge“ i ističe i da bi legalizacija prostitucije bila „poklon“ za svodnike i seks industriju.
“Potpomogla bi trgovinu ženama u svrhu seksualne eksploatacije. Oni koji vode bordele obogatili bi se na račun prostitucije, a te žene ne bi imale sigurnu platu, niti bi imale uvid koliko gazda zarađuje na njima”, kaže Raičević.
U „Sigurnoj ženskoj kući“ istraživali su kako se legalizacija prostitucije odrazila u Njemačkoj.
“Njemci su došli u apsurdnu situaciju, nakon što je legalizovana prostitucija. U bordelima je ponestalo prostitutki, pa su ih tražili preko Zavoda za zapošljavanje. I onda su žene do 55 godina koje odbiju taj posao izgubile prava i naknade koje im je obezbjeđivala služba zapošljavanja”, prokomentarisala je Raičević.
Ona smatra da bi se legalizacijom, ipak, poboljšala zdravstvena zaštita prostitutki.
“Kada obole, više nikom nisu potrebne. Makroi im okrenu leđa, pa ne čudi da većina tih žena kasnije ima problem sa drogom, alkoholom. S druge strane, mi ne možemo znati kakvo je stanje devojke s obzirom na činjenicu sa koliko je muškaraca opštila”, zaključila je direktorica Sigurne ženske kuće.
Novosti navode da je jedan od glavnih argumenata onih koji se zalažu za legalizaciju ovog zanata je zarada od poreza. U Švedskoj u budžet se slije više para od javnih kuća nego od fabrike automobila.
Predrag Drecun, ekonomski analitičar, smatra da secrnogorski budžet legalizacijom prostitucije ne bi naročito okoristio.
“Bilo koji biznis, pa i ovaj, bolje je da je uređen zakonom, nego da se razvija na crnom tržištu. Ovde je reč o usluzi koja ima tretman najstarijeg zanata na svetu i teško se može iskoreniti bilo čime. U krajnjem, da li će biti legalizovana ili ne odlučiće nadležni, ali smatram da ekonomski efekti od toga, makar u početnom stadijumu, ne bi bili vidljivi”, rekao je Drecun.
Crnogorski zaštitnik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković poručuje da o legalizaciji prostitucije treba dobro promisliti.
“Ne treba postupiti ishitreno. Potrebno je ozbiljno naučno istraživanje i tek na osnovu rezultata opredeliti se za rešenje. Osnovno je voditi računa o ljudskim pravima, kako i na koji način da se zaštite osobe koje su se opredelile da na taj način zarađuju za život”, kaže Baković.