Komisija za praćenje i kontrolu postupka privatizacije nije danas usvojila predlog zaključaka poslanika SNP-a da sindikat Jadranskog brodogradilišta Bijela bude uključen u pregovore sa zainteresovanim investorima.
Za usvajanje zaključaka glasalo je troje poslanika, a troje je bilo uzdržano.
Savjet za privatizaciju raspisao je tender za prodaju 61,57 odsto kapitala Jadranskog brodogradilišta Bijela 21. januara. Tenderski postupak se sprovodio u dvije faze. Rok za podnošenje dokumentacije kojom se dokazuje ispunjenost kvalifikacionih uslova bio je 17. februar i nakon tog roka interesovanje su pokazale italijanska kompanija Fincantieri, holandska Damen Shipyards Group i konzorcijum kojeg čine Blotraco Shipping Kipar, Roman Denkovych i UAB Litana ir KO Litvanija.
Tenderska komisija za privatizaciju je nakon toga odbacila ponudu koju je dostavio konzorcijum.
Preostala dva ponuđača ušla su u naredni krug tenderskog postupka koji je podrazumijevao da do 15. aprila dostave ponude za kupovinu 61,57 odsto državnog akcijskog kapitala crnogorske kompanije, što je jedina i uradila holandska Damen Shipyards Group, ali je i ta ponuda odbijena, jer, kako je objašnjeno, nije bila formalno ispravna i nije ispunjavala zahtijevane uslove.
Gojković je saopštio da u Herceg Novom postoji lokalna komisija slična skupštinskoj za praćenje procesa privatizacije, kao i da su se predstavnici sindikata obratili sa molbom da im se pomogne da se uključe u proces privatizacije.
Predstavnici sindikata su, kako je rekao Gojković, u tom dopisu naveli da prvi tender nije uspio i da su sada u toku pregovori sa firmom Damen oko daljeg procesa privatizacije i prodaje dijela imovine firme.
„Radnici su zabrinuti zbog lošeg iskustva koje je do sada bilo u procesu privatizacije u Herceg Novom, žele da ostvare svoja prava i da učestvuju u tom procesu“, naveo je Gojković.
Prema njihovim informacijama, kako je saopštio Gojković, tenderska komisija više nije nadležna, nego je u toku neka vrsta neposrednih pregovora sa firmom koja je zainteresovana.
„Zbog toga su tražili da se uključe u proces pregovora“, rekao je Gojković.
Mladen Bojanić iz Pozitivne Crne Gore smatra da bi zaključke trebalo usvojiti, jer ne vidi što bi kome smetalo da se sindikat uključi da od starta prati proces privatizacije i zaštiti radnike u tom procesu.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Branko Čavor ocijenio je da bi bio presedan da se povodom razmatranja izvještaja o radu za prošlu godinu Komisije razgovara o konkretnim zahtjevimam koji se odnose samo na Brodogradilište Bijela.
„Zašto ne o nekim zaključcima koji se odnose na neke druge privatizacione procese koje smo pratili, već o onome koji uopšte nijesmo pratili?“, pitao je Čavor.
On smatra da nije dobro zbog samog digniteta Komisije i načina njenog rada da se, kada se usvaja godišnji izvještaj o radu, formiraju i prihvataju dva zaključka koji se odnose samo na privatizaciju Brodogradilišta koju to skupštinsko tijelo nije razmatralo.
„Moj predlog je da u ovoj godini planiramo praćenje privatizacije tog preduzeća i da povodonm toga donesemo odgovarajuće zaključke“, rekao je Čavor.
Zoran Jelić iz DPS-a je saopštio da u sastavu Savjeta za privatizaciju sjede predstavnici sindikata Brodogradilišta.
„Ne vidim razlog zašto bismo sada uvodili neke druge ako predstavnici reprezentativnih sindikata imaju svoje predstavnike u Savjetu za privatizaciju“, kazao je Jelić.
Predsjednik Komisije i poslanik Demokratskog fronta (DF), Janko Vučinić ocijenio je da bi se uključivanjem predstavnika sindikata doprinijelo da privatizacije kontrolišu i radnici i da bi na taj način bili obezbijeđeni bolji uslovi za same zaposlene.
„Na taj način bi umnogome poboljšali sami način privatizacije i na neki način omogućili uspješnu prodaju i mnogo bolji položaj zapsolenih nego da nema njihovog učešća“, rekao je Vučinić.
Gojković je dodao da je trenutno aktuelan proces privatizacije, kao i pregovori koji su vrlo značajni.
„Radi se o firmi koja do sada nije opterećivala državu Crnu Goru zahvaljujući struci koju imaju zaposleni i uspjela je da opstane i nije opterećivala državu. Pogledajte druga brodogradilišta. To je haos na tržištu što se tiče Mediterana“, kazao je Gojković.
On je kazao da nije riječ politici i da je isključivo struka razlog zbog kojeg se predlažu zaključci.
„Ako mi kao Skupština nemamo većinu da preporučimo nešto dobro Vladi onda treba jasno da se kaže da Vlada snosi potpuno odgovornost za dosadašnji proces privatizacije i snosiće i za ovo“, zaključio je Gojković.