Crna Gora je danas u Briselu pristupila novom sedmogodišnjem okvirnom programu Evropske unije za istraživanje i inovacije - Horizontu 2020, vrijednom 77 milijardi eura.
U obraćanju nakon ceremonije potpisivanjaVlahovićje, u ime Vlade Crne Gore i crnogorske naučno-istraživačke zajednice, izrazila izuzetnu zahvalnost EU na razumijevanju i podršci koju pruža Crnoj Gori u procesu pristupnih pregovora.
„Počastvovani smo i predstavlja nam izuzetno zadovoljstvo što Crna Gora danas u Briselu postaje član jedne velike evropske istraživačke porodice, kakav je Horizont 2020. Sastavni dio ovog programa postajemo, nesumnjivo, zahvaljujući iskustvima iz predhodnog okvirnog programa EU FP7, ali zahvaljujući i odlučnoj namjeri države da nauci otvori sva vrata i omogući joj da zauzme mjesto koje joj pripada. Uvjerena sam da će H2020 svojim inovativnim prostupom i pravilima postati baza za buduće brojne naučne aktivnosti. Takođe, skrenula bih pažnju na to da je Crna Gora, kao zemlja sa malom naučnoistraživačkom zajednicom, u potpunosti bila svjesna činjenice da u procesu razvoja nauke i istraživanja mora postaviti prioritete, i zato smo na putu razvoja nauke u Crnoj Gori postavili nekoliko ciljeva, koji su u potpunosti u saglasnosti sa evropskom naučnom strategijom. Ti prioriteti su razvoj naučno-istraživačke zajednice, kroz podizanje nivoa ulaganja u nauku, razvoj centara uspješnosti i naučnotehnoloških parkova, zatim ulaganja u međunarodnu saradnju, putem stvaranja jake veze sa institucijama iz regiona i inostranstva, razmjenu i mobilnost istraživača i, svakako, povezivanje nauke i biznisa. U svemu tome očekujemo da će Horizont 2020 odigrati nemjerljivu ulogu, i nadam se da u tom smislu možemo računati na buduću podršu EK u promociji ovog programa i podizanju svijesti o važnosti nauke i inovacija. Na kraju, izražavam izuzetno zadovoljstvo da će gospodinRobert Jan Smith, direktor Direktorata za istraživanje i inovacije EK, biti gost ovogodišnjih Dana nauke u Crnoj Gori, što će biti još jedna izvanredna prilika za promociju H2020, nakon velike regionalne konferencije o lansiranju ovog programa za zemlje Zapadnog Balkana, kojoj smo bili domaćini u martu ove godine u Budvi“, rekla je Vlahović.
Robert Jan Smith je, između ostalog, ukazao na očekivanja koja Evropska komisija ima od Horizonta, ističući da nije u pitanju klasičan program podrške nauci, kakav je bio FP6 i FP7.
„Horizont 2020 je mnogo više od toga, on je program velikih očekivanja, u čije kreiranje smo mnogo uložili i koji treba da, u pravom smislu riječi, doprinese razvoju Evrope. On poziva najbolje naučnike iz svih krajeva svijeta, ne samo Evrope, već Brazila, SAD, Kine, da se uključe i pomognu da kroz inovacije i istraživanja radimo na sveukupnom razvoju društva“, istakao je Smith.
Puni pristup ovom programu omogućiće Crnoj Gori jednake uslove učešća i korišćenje fondova Horizonta 2020, jednako kao i bilo kojoj drugoj zemlji članici EU, što otvara neograničene mogućnosti za razvoj crnogorske naučnoistraživačke zajednice, i u velikoj mjeri i privrednog sektora, imajući u vidu činjenicu da Horizont insistira na komercijalizaciji istraživanja i inovacijama kao zamajcu razvoja privrede, a samim tim i države.