Da li će planirano istraživanje podmorja kod Prevlake “pomiriti” Crnu Goru i Hrvatsku ili…
U Vladi Crne Gore i Ministarstvu ekonomije tvrde da neriješeno pitanje Prevlake neće uticati na realizaciju razvojnih projekata dvije države, iako nemaju jasan stav šta to zapravo znači kada je u pitanju istraživanje nafte i gasa, pišu “Vijesti”.
Premijer Milo Đukanović je prilikom nedavne posjete Hrvatskoj najavio da će resorna ministarstva dvije države, bez obzira na to što će pitanje Prevlake, vjerovatno, završiti na arbitraži, pokušati da dogovore način saradnje.
“Sa maksimalnom tolerancijom i razumjevanjem, narednih dana ćemo razgovarati na nivou resornih ministarstava kaka da premostimo problem i stvorimo uslove da se krene u istraživanje I eksloataciju nafte i gasa u tom dijelu podmorja, na granici između Crne Gore i Hrvatske, a da se pitanje razgraničenja rješava na civilizovan način”, rekao je Đukanović početkom juna hrvatskim medijima.
“Vijesti” su pitale Ministarstvo ekonomije da preciziraju o čemu će konkretno biti razgovarano i zbog čega se ne čeka odluka koja je najavljena, a koja će definisati čija je more kod Prevlake, već razgovore počinju prije, ali precizan odgovor nije dostavljan.
“Dvije Vlade će u duhu dobre saradnje koristiti svoje prirodne resurse na ekonomski održiv način. Takođe, vlade Crne Gore i Hrvatske će nastaviti dobru saradnju koju su imale i do sada, što potvrđuje spremnost obiju zemalja da zajedno učestvju u projektu od značaja za cijeli region projektu izgradnje Jadransko-jonskog gasovoda. Dakle, “stvaranje uslova” za istraživanje nafte i gasa predstavlja inicijalnu ideju za rješavanje ovog pitanja na obostranu korist, za koju još nisu utvrđeni precizni okviri”, odgovoreno je iz resora Vladimira Kavarića.
Đukanović je kazao da nedefinisana granica na Prevlaci ima težinu, ali da će uložiti dodatne napore da se to pitanje riješi u bilateralnim razgovorima, a ako to ne uspije, preko arbitražnog postupka.
“Razgovarali smo kako pospješiti ekonomsku saradnju i kako stvoriti uslove da se brže iskoriste resursi kao što ih imamo u podmorju. Polazište nam je bilo – imamo resurse, dovoljno vremena smo ispustili, i ove generacije i Vlade bi morale racionalno planirati projekte održivosti korišćenja tih resursa. Saglasili smo se da brzo reagujemo na uočene probleme i pokušamo da stvorimo uslove da se, bez obzira na neriješeno pitanje granice u tom regionu, obezbijedi početak istražnih radova tako što bi pretpostavljene zalihe nafte i gasa bile u funkciji razvoja obje države”, rekao je tada Đukanović.
U Crnoj Gori je nedavno zatvoren prvi tender za dodjelu koncesija za dio podmorja od Ulcinja ka Budvi dok je Hrvatska nedavo raspisala javni poziv za istraživanje Jadrana od granice sa Crnom Gorom.