Nakon skoro dvije godine od kada je u Crnoj Gori stupio na snagu Zakon o životnom partnerstvu lica istog pola, u Ulcinju je prošlog mjeseca zaključeno prvo takvo partnerstvo.
Sekretarka Sekretarijata za lokalnu samoupravu Mirjeta Đoni potvrdila je Vijestima da su sudbonosno “da” pred matičarima u Ulcinju izgovorili muški partneri, koji su iz inostranstva.
Zakon o životnom partnerstvu lica istog pola, na predlog Vlade Duška Markovića, Skupština je sa 42 glasa usvojila 1. jula 2020. Prema tadašnjim najavama, najmanje 20 parova čekalo je mogućnost da se vjenča. Primjena tog zakona počela je 15. jula 2021, kako navode Vijesti.
Od tada, po zaključenim brakovima pripadnika LGBT populacije u Crnoj Gori, ubjedljivo prednjači Budva. Kako su Vijesti već objavile, do januara ove godine u tom gradu zabilježeno je ukupno 26 upisa u Registar životnih partnerstava lica istog pola.
Zakonom je, pored ostalog, predviđeno da homoseksualne osobe mogu da sklapaju brakove, da nasljeđuju jedni druge, da imaju zajedničku imovinu, pravo na penziono i socijalno osiguranje, posjete u bolnicama, što su prava koja ih izjednačavaju sa heteroseksualnim brakovima. Ali, Zakon ne dozvoljava istopolnim parovima usvajanje djece. Izričitu odredbu da gej osobe mogu da usvajaju decu Zakon ne daje, ali dozvoljava da se zajedno staraju o djeci jednog od partnera. Sadrži i jasnu obavezu da se staraju o djetetu svog partnera ako ono nema bližeg srodnika.
Ključne razlike prilikom čina vjenčanja su u nazivima gdje umjesto “suprug-supruga” u Registru životnih partnera piše “partner-partner”, odnosno “partnerka-partnerka”.
Zainteresovani moraju i da prilože dokaze o slobodnom bračnom stanju, dokaz da nisu sklapali partnerstvo u drugoj državi, kako navode Vijesti.
Nakon usvajanja Zakona, Marković je saopštio da je “ovo veliki iskorak u pravom smjeru za crnogorsko društvo, njegovu demokratsku zrelost i proces integracije”.
“U evropskoj Crnoj Gori nema i ne treba da bude mjesta za diskriminaciju po osnovu seksualnog opredjeljenja”, kazao je tada.
Berićetan april po broju vjenčanja
Mirjeta Đoni kazala je da je u Ulcinju od početka godine do 20. juna ukupan broj vjenčanja i naknadnih upisa iznosio 58 - vjenčanja je bilo 45, a naknadnih upisa u Matični registar vjenčanih 13.
U januaru je sklopljeno šest brakova, a bila su i četiri naknadna upisa, u februaru je bilo devet vjenčanja, u martu tri i pet upisa, u aprilu 12 vjenčanja i dva upisa, u maju osam vjenčanja i u junu sedam uz dva naknadna upisa, kako saznaju Vijesti.
Đoni je navela da je od ukupnog broja vjenčanja na teritoriji opštine Ulcinj, 14 obavljeno van zgrade opštine na raznim destinacijama grada.