Opština Bijelo Polje je prepoznala važnost očuvanja Ćehotine, te pokrenula postupak proglašavanja Ćehotine zaštićenim područjem, na svojoj teritoriji.
Kako navode u saopštenju, rijeka Ćehotina jedan je od najznačajnijih crnogorskih rijeka, koja duž svog 125 kilometara dugog toka oblikuje različite krajolike i predstavlja važan izvor pitke vode za stanovnike tog područja, kao i vode za lokalnu privredu.
"Studiju zaštite prirodnog dobra – izvorište i vodotoka rijeke Ćehotine koja se nalazi na teritoriji opštine Bijelo Polje će izraditi Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore, sa kojom je, Sekretarijat za ruralni i održivi razvoj sklopio ugovor o saradnji. Dio sredstava za izradu Studije će pokriti donacija WWF Adrije, TNC-a i Eko-tima, a ostatak sredstava će se pribaviti iz opštinskog budžeta", saopštio je Jasmin Ćorović, sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj Opštine Bijelo Polje.
Kako napominje, inicijativa za zaštitu Ćehotine, rezultat je saradnje Eko-tima, TNC-a i WWF Adrije. Istovremeno, ona je dio višegodišnje kampanje za zaštiti rijeka Jugoistočne Europe koju je organizacija TNC pokrenula u saradnji s lokalnim partnerima u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji i Srbiji. Zajedničkim radom žele istaknuti i zaštiti jedinstvena riječna bogatstva regiona čija važnost prevazilazi granice pojedinih država.
U saopštenju podsjećaju da su posljedice klimatske krize postale dio svakodnevice, ekonomija ulazi u razdoblje recesije, a pritisci na prirodne i društvene resurse sve su veći. Biološka raznovrsnost ubrzano se smanjuje, čemu svjedoči i činjenica da je na globalnom nivou brojnost populacija divljih vrsta smanjena za 69% od 1970. godine.
"Zajedničkim aktivnim radom na zaštiti i obnovi prirode još uvijek možemo zaustaviti najgore posljedice ovih kriza i usmjeriti naš razvoj prema budućnosti u kojoj živimo u skladu s prirodom. Razvoj našeg društva nije moguć bez očuvane prirode, ona je preduslov ekonomskog i društvenog razvoja. U tom kontekstu važno je sagledati i ulogu zaštićenih područja", naglašavaju u saopštenju NVO Eko-timu.