Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) raspoložena je za pregovore s firmom Uniprom KAP, kako bi se došlo rješenja problema nastalog između dvije kompanije u vezi sa cijenom struje, rekao je glavni finansijski direktor EPCG Miro Vračar.
Predstavnik Uniprom KAP-a Nebojša Dožić kaže da će na pregovore s EPCG-om kad god to kažu iz elektroenergetske kompanije.
Podsjećamo, prije nekoliko dana uprava KAP-a najavila je svojim radnicima da se pripreme za postepeno gašenje ćelija u Elektrolizi, čak i mogući potpuni prestanak proizvodnje aluminijuma od 15. decembra zbog visokih cijena struje od 1. januara, kada im ističe postojeći ugovor o snabdijevanju sa EPCG.
Predstavnik Uniprom KAP-a Nebojša Dožić u Jutarnjem programu TVCG kazao je da do nedavno nijesu pomišljali na scenario gašenja proizvodnje, ali da su iznenađeni i zatečeni stavom EPCG.
On poručuje da će, ako i dalje ostane isti stav EPCG, biti prinuđeni da isključe ćelija planski.
"Mi smo polovinom godine poslali dopis EPCG i resornim ministarstvima, premijeru, u kojem tražimo da se postojeći ugovor koji je trebalo da traje još iduće godine produži za još pet godina kako bi mogli da planiramo proizvodnju i kako bi mogli da započnemo planirane investicijie", naveo je Dožić.
Dožić: KAP najbolji potrošač struje
Tek nakon urgencije Uniprom KAP-a dobili su dopis od EPCG 29. oktobra, u kojem ih obavještavaju da žele da raskinu ugovor kraje ove, a ne krajem iduće godine.
Dožić kaže da je KAP najbolji potrošač struje na svijetu, a ne samo u Crnoj Gori: "Mi trošimo veliku količinu energije i danju i noću, istu količinu, ravna linija. Ne možemo se porediti sa CGES-om i CEDIS-om, koji kupuju energiju za balansiranje".
Glavni finansijski direktor EPCG Miro Vračar rekao je u Jutarnjem programu TVCG da su bili prinuđeni da pokrenu aktivnosti u dijelu cijena, kako bi se cjenovno usaglasili sa cijenama na berzi.
"Istina je da se KAP obratio dopisom u junu i tražena je garancija isporuke struje, u ugovorenoj snazi i po već ugovorenoj cijeni, što mi nijesmo da garantujemo. Niko u ovakvim okolnostima ne može garantovati cijenu za pet godina", rekao je Vračar.
Na pitanje kakva bi bila cijena električne energije za domačinstva, ako bi EPCG nastavila da struju isporučuje KAP-u po sadašnjoj cijeni, Vračar kaže da je nesporno da bi se te cijene morale odraziti na domaćinstva.
"Da bi zadržali cijenu domaćinstvima, mi moramo ostalim potrošačima, na svim naponskim nivoima, a posebno na nivou 110 kv, na koji je priključen KAP, povećati cijenu električne energije. Mi smo takvu ponudu, isto kao KAP-u, poslali svim potrošačima naponskog nivoa, iako ih ne možemo poistovjećivati", rekao je Vračar.
Vračar: Špekulacije da bismo da preuzmemo KAP
Dožić je pozvao predstavnike EPCG da naprave ponudu, a Uniprom će se odrediti hoće li moći da je ispoštuju.
"Zbog nas ne želimo da se nikome drugome povećava cijena struje. Ako to nije interes Crne Gore i EPCG, nama ne treba niko da poklanja ništa", kazao je Dožić.
Komentarišući medijske navode da EPCG razmišlja o preuzimanju upravljanja fabrikom, čime bi garantovali isplatu zarada zaposlenima u naredna 24 mjeseca, Vračar kaže da su to špekulacije.
"Nikada EPCG nije izašla sa stavom da bi preuzimala ili upravljala KAP-om. Bila je jedna uporedna činjenica iz koje su možda preistekli takvi stavovi, da smo mi rekli da na gubitku po osnovu jedne mjesečne fakture, a po osnovu razlike u cijeni koja sada važi za Uniprom, i cijene sa tržišta, mi bi mogli sa tom razlikom da isplatimo 500 radnika", pojasnio je Vračar u Jutarnjem programu TVCG.