Nakon što je Uprava policije optužila tužilaštva da miniraju njhov rad vezano za masovne skupove u Crnoj Gori, Vrhovno državno tužilaštvo danas je saopštilo da upravo policija ima ovlašćenja da prekine sva javna okupljanja ako postoji ugrožavanje zdravlja, piše CDM.
Napominju da ih ne raduje činjenica da zakonom propisane nadležnosti državnih organa treba da objašnjavaju, ne samo građanima i drugim organizacijama, već i državnim organima koji su dužni da te propise u praksi sprovode, navodi CDM.
“Napominjemo da je Zakonom o javnim okupljanjima i javnim priredbama jasno definisano da je organizator dužan da pisanu prijavu za održavanje javnog okupljanja podnese policiji, najkasnije pet dana prije njegovog održavanja, a da su policijski službenici ti koji su ovlašćeni da prekinu javna okupljanja čije održavanje nije prijavljeno ili nije dozvoljeno”, saopšterno je danas iz kabineta Vrhovnog državnog tužioca.
Sve su to, između ostalog, zakonom definisane nadležnosti policijskih službenika, ističe CDM.
Napominju da podnosioci krivičnih prijava, ukoliko nijesu zadovoljni odlukom kojom se određena krivična prijava odbacuje, mogu da podnesu pritužbu neposredno višem državnom tužilaštvu, kojom se zahtijeva preispitivanje rješenja o odbacivanju krivične prijave.
“Ne želimo da vjerujemo da su sve učestaliji pokušaji prebacivanja odgovornosti na adresu Državnog tužilaštva odraz želje za pozicioniranjem u aktuelnoj društvenopolitičkoj situaciji. Za Državno tužilaštvo, kao što bi trebalo da bude i za sve državne institucije, jedina mjera postupanja jesu Ustav i zakonski propisi . Tako je bilo, tako će i biti, u svakom društvenopolitičkom ambijentu”, zaključuju u saopštenju.
Podsjetimo, policija je juče saopštila da su od početka primjene mjera u borbi protiv širenja koronavirusa preduzeli sve kako bi se one poštovale i podnosila krivične prijave koje su nadležna tužilaštva odbacila, naglašava CDM.