Ukoliko Miloš Marović u naredna četiri mjeseca ne bude izručen Crnoj Gori zbog izdržavanja zatvorske kazne, nastupiće zastara izrečene kazne. U tom slučaju, Marović bi bio slobodan, piše Dan.
Kako je za Dan kazao advokat Zdravko Begović, zastara izvršenja krivične sankcije nastupa četiri godine nakon izricanja kazne, odnosno nakon njene pravosnažnosti.
“Ukoliko dođe do zastare izrečene krivične sankcije, onda se nadležni sud mora oglasiti tim povodom i saopštiti da je nastupila zastara. Tada bi, u konkretnom slučaju, Miloš Marović bio slobodan i mogao bi da ide bilo gdje i da dođe u Crnu Goru bez bojazni da će biti uhapšen”, pojasnio je Begović za Dan.
Miloš Marović je ranije priznao da je učestvovao u nezakonitoj prodaji zemlje u selu Prijevor, čime je Opština Budva oštećena za oko 1,4 miliona eura.
“Rješenjem Višeg suda u Podgorici usvojen je sporazum o priznanju krivice zaključen između Specijalnog državnog tužilaštva i okrivljenog Miloša Marovića zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja putem pomaganja na organizovan način”, saopšteno je ranije iz Višeg suda.
Kako se navodi u tom saopštenju, Marović je mogao izjaviti žalbu u roku od tri dana od dana prijema rješenja.
“Nakon što rješenje o usvajanju sporazuma o priznanju krivice postane pravosnažno, sud će najkasnije u roku od tri dana donijeti presudu kojom se optuženi oglašava krivim u skladu sa usvojenim sporazumom”, naveli su iz Višeg suda.
Marović se sa tužilaštvom nagodio da robija godinu dana. On je proveo mjesec dana u istražnom zatvoru.
Osim toga, određeno je da u budžet države uplati protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 380.000 eura. Sporazumom je definisano da rok uplaćivanja u budžet počinje tri mjeseca od dana pravosnažnosti presude.
Marović je uhapšen početkom decembra 2015. godine, a do tada se liječio van zemlje. Po dolasku u Crnu Goru smješten je u privatnu kliniku “Kodra”, gdje je, umjesto u tužilaštvu, dao izjavu. Marović je potraživan od sredine oktobra, kada se već nalazio u Beogradu na liječenju.