Istražiteljima u Filadelfiji nelogična priča Kotoranina po kojoj je tri člana posade uz pomoć četiri krijumčara za 40 minuta utovarilo na brod 15,5 tona kokaina koje su potom uskladištili u kontejnere.
Krajnja destinacija broda MSC Gajan na kojem je u ponedjeljak u Filadelfiji zaplijenjen kokain vrijedan milijardu dolara bila je Holandija!
Brod MSC Gajan je krenuo iz Paname, preko Čilea i Bahama doplovio u Filadelfiju gdje je nakon zapljene droge prekinuto njegovo kretanje ka Holandiji, koja je označena kao krajnja destinacija, navodi Pobjeda pozivajući se na saopštenje federalnih vlasti Filadelfije.
List podsjeća da su u akciji američke policije u utorak su uhapšeni Ivan Đurašević i Fonofave Tijasage, te da je tamošnji izvor iz istrage, nezvanično saopštio da je uhapšeno još četiri osobe od kojih su tri crnogorski državljani.
Izvori bliski istrazi, nezvanično su saopštili da su osim Đuraševića i Tijasage, lisice na ruke stavljene Lauli Pulu (32) i crnogorskim državljanima B. M. (37), A. K. (25), N. I. (39), kao.
Pobjeda navodi da je visoki funkcioner federalne policije Vilijam Meksvajn kazao da uhapšenim mornarima koji se sumnjače za krijumčarenje kokaina prijeti doživotna robija.
On je zatražio da osumnjičeni ostanu u pritvoru do početka suđenja a rasprava o određivanju pritvora zakazana je za ponedjeljak.
Pobjeda prenosi da je Đurašević u istrazi ispričao da ga je za 50.000 dolara angažovao brodski oficir na pretovaru kokaina sa manjih brodova koji je kasnije uskladišten u sedam kontejnera.
U sudskim spisima navodi se njegova izjava da ga je nakon odlaska iz Perua pozvao glavni oficir da dođem na palubu gdje je vidio mreže i dizalicu na lijevoj strani broad.
On je sa još četiri osobe sa sedam ili osam manih brodova vukao mreže u kojima su se nalazile kese sa drogom na palubu teretnjaka MSC Gajan.
Prema riječima Đuraševića, dva ili tri člana brodske posade skladištili su kokain potom u kontejnere koji su se nalazili na brodu, prenijela je Pobjeda.
Čitav proces je, kako se navodi u sudskim spisima, trajao 30 do 40 minuta.
Podgorički dnevnik prenosi da je istražiteljima nelogična priča po kojoj je tri člana posade uz pomoć četiri krijumčara za 40 minuta utovarilo na brod 15,5 tona kokaina koje su potom uskladištili u kontejnere.
Nelogična im je i priča Đuraševića da je droga isporučena na moru jer je praksa krijumčara da drogu utovaraju na kopnu u kontejnere i skrivaju je među drugom robom.
Kontejner se potom hermetički zatvori i ne otvara dok ne stigne do odredišta, koje je obično na drugom kraju svijeta. Pretovar droge na otvorenom moru je znatno rizičniji od utovara na kopnu, smatraju istražitelji.
Pobjeda prenosi da agenti još uvijek istražuju okolnosti pod kojim je kokain utovaren na MSC.
Američki mediji navode da je ovo druga velika zapljena droge na brodovima MSC kompanije u luci u Filadelfiji.
U martu je zaplijenjeno skoro tona kokaina vrijedna 15 miliona američkih dolara.