Ponovljeno suđenje Darku Šariću i ostalim optuženim za šverc 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Evropu nastavljeno je danas popodne u Specijalnom sudu u Beogradu izvođenjem pisanih dokaza tužilaštva za organizovani kriminal.
Među dokazima podnijetim sudu su bankovni računi, kao i izvještaji mobilnih operatora koji, kako tvrdi tužilaštvo, potvrđuju međusobnu komunikaciju Šarića i njegovih saradnika.
Takođe, predstavljeni su i forenzički dokazi prikupljeni iz kartica mobilnih telefona i ostalih elektronskih uređaja koje su po nalogu istražnih sudija oduzimani pripadnicima Šarićeve grupe.
Na početku ponovljenog suđenja Šarić i svi ostali optuženi su negirali djela za koja se terete, dok je tužilaštvo ostalo pri svojim optužbama i predloženim dokazima.
Osim Šarića, suđenje se ponavlja i prema Goranu Sokoviću koji je u bjekstvu, Željku Vujanoviću, Rodoljubu Raduloviću koji je takođe u bjekstvu, zatim Nenadu Novakoviću, Bošku Nediću, Marku Pandrcu koji je u bjekstvu Nikoli Dimitrijeviću, Živku Sidinskom, Bobanu Stojilkoviću, Marku Daboviću i Borislavu Tunjiću.
Ponovo se sudi i odbjeglim Nebojši Sretenoviću, Marku Račiću i Vladimiru Račiću, Petru Obradoviću i Milovanu Milovcu, kao i svjedocima saradnicima Drašku Vukoviću, Radanu Adamoviću i Nebojši Joksoviću.
Na optuženičkoj klupi ovog puta zajedno sa Šarićem su Mihailo Đoković, koji je osuđen u posebnom postupku nakon što je prošle godine uhapšen u Italiji i potom izručen Srbiji, kao i Darko Tošić koji je takođe bio osuđen u odsustvu, ali je ljetos izručen iz Holandije.
Šarić i Tošić su jedini iz grupe optuženih nalazi u pritvoru, dok se ostali, koji nisu u bjekstvu, brane sa slobode.
Prvostepenom presudom, koja je ukinuta, Šarić je bio osuđen na 20 godina zatvora, a ostali na višegodišnje zatvorske kazne.
Bojan Stanojković, Darko Gazdić i Aleksandra Mašić su pravosnažno oslobođeni optužbi u tom procesu, jer je Apelacioni sud u odnosu na njiih potvrdio prvostepenu presudu, dok je devetoro optuženih za pripadništvo Šarićevoj grupi ranije osuđeno na osnovu sporazuma o priznanju krivice i trajno im je oduzeta sporna imovina.
Sud odbio Šarićeve pare, ostaje u zatvoru
Šarić žustro tužiocu: Mene stalno prozivaju...
Ustupali imovinu FK Mogren firmi narkobosa?!
Šarić se predao srpskim vlastima 18. marta 2014. godine od kada se nalazi u pritvoru. Prije toga je od početka postupka u oktobru 2009. godine, bio u bjekstvu.
Proces se vodi po šest spojenih optužnica zbog šverca više od ukupno 5,7 tona kokaina iz Urugvaja, Brazila i Argentine u zapadnu Evropu tokom 2008. godine i 2009. godine.
Prema optužnici, članovi Šarićeve organizovane kriminalne grupe međusobno su komunicirali preko SMS poruka i šifrovanih telefonskih brojeva, mada su im policija i domaće i strane tajne službe ušle u trag, pa je prvo hapšenje ove grupe usledilo u Urugvaju 15. oktobra 2009. godine i istovremeno u Srbiji u akciji "Balkanski ratnik".
U Specijalnom sudu u Beogradu Šariću se u posebnom postupku sudi zbog optužbi za pranje para u Srbiji ubacivanjem novca stečenog krijumčarenjem kokaina u legalne tokove.
Šarić i još 17 okrivljenih u tom procesu terete se za pranje oko 22 miliona eura a suđenje se nastavlja u četvrtak.