Oduzimanje imovine stečene kriminalom biće u fokusu rada Državnog tužilaštva ove godine, saopštio je vrhovni državni tužilac Milorad Marković.

Marković je istakao da je svim tuzilaštvima izdao obavezujuće uputstvo za sprovođenje finansijskih istraga, u cilju djelotvornog i jednoobraznog postupanja.
Marković je to saopštio na otvaranju regionalne konferencije „Oduzimanje imovinske koristi stečene krivičnim djelima – primjena nacionalnih i međunarodnih standarda i sudske prakse“.
On je kazao da je izlišno naglašavati koji je značaj oduzimanja imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću u borbi protiv kriminala i u kojoj mjeri to treba da angažuje institucije.
Marković je objasnio da oduzimanje imovinske koristi ima dvije dimenzije, nacionalnu i međunarodnu, koje su međusobno isprepletane i povezane.
Kako je naveo, potreban je funkcionalan i efikasan normativni okvir, ljudski resursi i kapaciteti, kao i zajednički interes naspram partikularnih.
„Koliko budemo dobri na nacionalnom nivou i spremni da zajednički radimo na identifikaciji i oduzimanju imovinske koristi, koliko pravovremeno budemo razmjenjivali informacije kroz uspostavljene mehanizme i procedure komunikacije, možemo očekivati rezultate na ovom polju“, kazao je Marković.
Značajan dio nelegalno stečene imovine nalazi se na teritoriji drugih država, sa namjerom da se njeno porijeklo sakrije i onemogući državnim organima da ih identifikuje, istako je on.
„Ovo je godina u kojoj će u fokusu rada Državnog tužilaštva Crne Gore upravo biti oduzimanje imovinske koristi i očekivanja su da, osim Specijalnog, viša i osnovna državna tužilaštva daju značajne rezultate na tom polju“, rekao je Marković.
On je saopštio da je, u cilju djelotvornog i jednoobraznog postupanja, svim državnim tužilaštvima izdao obavezujuće uputstvo za sprovođenje finansijskih istraga.
Marković je naglasio da je uputstvo dio niza aktivnosti koje su usmjerene na proaktivniji pristup Državnog tužilaštva u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije na svim nivoima.
„Uputstvom se tužioci obavezuju da u cilju sveobuhvatnog utvrđivanja stvarnog porijekla, vrijednosti i strukture imovine, prihoda i troškova života okrivljenog, tokom finansijske istrage prikupe podatke i dokaze koji ukazuju na obim, iznos, vrstu, stvarnu vrijednost imovine okrivljenog, pravnog prethodnika, sljedbenika, člana porodice ili trećeg lica“, objasnio je Marković.
Kako je rekao, svjesni su da finansijske istrage, naročito one složene i transnacionalne, zahtijevaju visoko specijalizovanu ekspertizu.
Zato smatraju da je ključna investicija u ljudske resurse koji će moći da odgovore na izazove takvih istraga, kazao je Marković.
On je naveo da je u direktnoj komunikaciji sa rukovodiocima ukazano da je neophodno da se aktima o organizaciji i sistematizaciji prepoznaju radna mjesta ekperata finansijske struke, što je već od ranije urađeno u Specijalnom državnom tužilaštvu, a skorije i od viših tužilaštava u Podgorici i Bijelom Polju.
Marković je istakao da rade na specijalizaciji, stručnoj i organizacionoj.
„Planirane su izmjene Zakona o specijalnom tužilaštvu, kroz koje želimo da iniciramo i stvaranje uslova za specijalizaciju u organizacioinom smislu – odjeljenja za finansijske istrage, pranja novca i finansiranje terorizma u SDT-u“, rekao je Marković.
On je ocijenio da je nužno unapređenje zakonodavnog okvira kojim će se postupak oduzimanja imovinske koristi dalje uskladiti sa EU akijem, ali i omogućiti efikasnije procedure za trajno oduzimanje te imovine.
Marković je naglasio da sada tih efikasnih procedura nema, usljed nedovoljne efikasnosti krivičnog pravosuđa, odnosno uslova pravosnažnosti krivičnog postupka.
„Posebno je značajno stvoriti i normativne pretpostavke za diobu oduzete imovinske koristi, ali i kvalitetnije urediti upravljanje oduzetom imovinom, njenu ponovnu upotrebu u socijalne svrhe i za jačanje kapaciteta državnih organa za brobu protiv najtežih oblika kriminaliteta“, kazao je Marković.
Britanska ambasadorka u Crnoj Gori Don Meken rekla je da se oduzimanjem imovine stečene kriminalom uništava sistem kriminalnih grupa.
„Oduzimanje imovine je način da spriječimo buduće kriminalne aktivnosti“, istakla je Meken.
Kako je rekla, Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) je pokazalo da je praćenje novca ključno u borbi protiv organizovanog kriminala.
„Kriminal ne staje na grinici, pa ni borba protiv kriminala ne smije biti ograničena, zato te napore podržavamo regionalno“, navela je Meken.
Ona je istakla da policija, tužilaštvo i sudovi moraju bliskije sarađivati.