U protekloj godini neki od policijskih službenika navodno su nasrtali na starješine, odbijali radne zadatke, a jedan od njih na posao je došao u pripitom stanju, zaključuje se iz disciplinskih postupaka pokrenutih u Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Pokrenuta su 92 disciplinska postupka protiv 112 policijskih službenika, a jednom od njih koji je teško povrijedio službenu dužnost, izrečena je i mjera prestanka radnog odnosa tokom prošle godine, prenose Vijesti.
Ministar unutrašnjih poslova je kao starješina organa, na predlog Diciplinske komisije, izrekao jednu mjeru prestankla radnog odnosa, za težu povredu službene dužnosti zbog povreda pravila i standarda utvrđenih kodeksom policijske etike"...
Novčana kazna najčešća je izrečena mjera za policajce koji su povrijedili službenu dužnost, odgovorili su iz te institucije, pišu Vijesti.
“Njen raspon je od 20 do 40% mjesečne zarade isplaćene za mjesec u kojem je učinjena povreda službene dužnosti u trajanju od dva do šest mjeseci”, odgovorili su iz MUP-a.
Iz tog resora rekli su i da su tokom prošle godine pokrenuli 20 postupaka protiv policajaca kod kojih je postojala bezbjedonosna smetnja za dalji rad, a protiv dvojice zbog korupcije.
Istakli su i da tokom prethodne godine nisu izrečene disciplinske sankcije - nemogućnost napredovanja u neposredno veće policijsko zvanje, kao ni mjera raspoređivanja na drugo radno mjesto, prenose Vijesti.
23 policijska službenika sumnjiče se da su povrijedila pravila i standarde utvrđene Kodeksom policijske etike, kazali su Vijestima iz Ministarstva unutrašnjih poslova
Povrede službenih dužnosti odnosile su se na povrede Zakona o državnim službenicima i namještenicima i na kršenje Zakona o unutrašnjim poslovima.
Nasilničko ili uvredljivo ponašanje...
Zakon o državnim službenicima i namještenicima prekršilo je sedam policijskih službenika koji su zloupotrijebili položaj ili prekoračili ovlašćenja u službi, kazali su iz MUP-a, prenose Vijesti.
“Osim toga, još sedam policijskih službenika disciplinski su gonjeni jer nisu izvršili službene obaveze, ili su ih vršili nesavjesno ili neblagovremeno”, rekli su iz MUP-a.
Iz tog resora detaljno su objasnili strukturu prema kojoj su pokrenuti disciplinski postupci.
Policijski službenici unutrašnje kontrole su u toku 2024. godine postupali u devet predmeta koji su formirani po pritužbama građana, a u kojima je utvrđena osnovana sumnja za 14 policijskih službenika da su počinili teže povrede službene dužnosti
Dva policijska službenika su povrijedila službenu dužnost tako što su pokazali nasilničko, nedolično ili uvredljivo ponašanje prema starješinama državnog organa, državnim službenicima, namještenicima i strankama.
Jedan od policajaca protiv kojeg se vodi disciplinski postupak, odbio je izvršavanje naloga ili radnog zadatka.
Drugi službenik na posao je navodno došao u alkoholisanom stanju ili se tokom službe opio: iz MUP-a citiraju zakonske odredbe na onovu kojih se kažnjava onaj ko dođe da radi “u napitom stanju, zbog opijanja u toku rada ili korišćenja opojnih droga”.
Kada su u pitanju povrede Zakona o unutrašnjim poslovima, protiv 23 policijska službenika se vodi disciplinski postupak zbog povrede pravila i standarda utvrđenih Kodeksom policijske etike, kazali su iz MUP-a, kako prenose Vijesti.
Protiv devet policijskih službenika pokrenuti su disciplinski postupci zbog preduzimanja ili nepreduzimanja radnje kojom se onemogućava ili otežava obavljanje policijskih poslova i izvršavanje službenih zadataka.
Protiv šest policijskih službenika vode se disciplinski postupci zbog obavljanja dodatnog rada, odnosno vršenje poslova ili pružanje usluga fizičkom ili pravnom licu, u toku i van radnog vremena, bez prethodne saglasnosti.
Pet policijskih službenika disciplinski su gonjeni zbog nepreduzimanja ili nedovoljnog preduzimanje mjera za bezbjednost lica, imovine i povjerenih stvari.
Tri policijska službenika su gonjeni zbog nesačinjavanja ili neblagovremenog, nepotpunog ili neurednog sačinjavanje službenog dokumenta o preduzimanju službene radnje ili primjeni policijskog ovlašćenja.
Dva policijska službenika su odbila, odložila ili nisu izvršili službeno naređenja, a još dva policijska službenika pokazala su ponašanje koje narušava međusobne odnose policijskih službenika, odnosno drugih službenika u Ministarstvu.
Jedan policijski službenik je nenamjenski koristio i postupao sa povjerenim sredstvima za rad i pričinio materijalnu štetu, jedan policijski službenik je samovoljno napustio radno mjesto, jedan nije sačinio izvještaj o upotrebi sredstava prinude, jedan nije postupio po zahtjevu ovlašćenog za vršenje poslova unutrašnje kontrole...,prenose Vijesti.
Devet slučajeva prijavili građani
Iz MUP-a su kazali da su službenici unutrašnje kontrole postupali u devet predmeta koji su formirani po pritužbama građana, a u kojima je utvrđena osnovana sumnja za 14 policijskih službenika da su počinili teže povrede službene dužnosti.
“Osim toga, u toku 2024. godine službenici ove organizacione jedinice postupali su u 10 predmeta koji su formirani po operativnim i drugim saznanjima, a u kojima je utvrđena osnovana sumnja za 27 policijskih službenika da su počinili teže povrede službene dužnosti”; odgovorili su iz MUP-a.
U tim slučajevima, kako su rekli iz tog resora, izvještaj sa spisima sačinjenim u postupku unutrašnje kontrole, dostavljen je direktoru Uprave policije na preduzimanje mjera iz nadležnosti u cilju pokretanja disciplinskog postupka, prenose Vijesti.
Ministar unutrašnjih poslova, Šaranović, je tokom posljednjih mjesec dana suspendovao 25 policijskih službenika, od kojih je za samo nekoliko njih otkrio identitete, dok su “ostali predmeti označeni stepenom tajnosti”.
Šaranović je 21. januara kazao da su kontrolom utvrđeni propusti u postupanju više policijskih službenika prema Aliji Balijagiću, koji je osumnjičen za dvostruko ubistvo brata Jovana i Milenke Madžgalj, u mjestu Sokolac kod Bijelog Polja.
On je uhapšen 21. novembra u Priboju u Srbiji, poslije skoro mjesec dana skrivanja, i tada su kod njega su pronađene dvije puške, a kasnije i treća, prenose Vijesti.