Trojica polumaturanata preksinoć su u Podgorici pretukla dječaka od 11 godina.
Dječaka od 11 godina preksinoć su napala tri nasilnika koji su dvije godine stariji od njega. Napad se dogodio u blizini OŠ „Pavle Rovinski“ u naselju Stari aerodrom u Podgorici. Kako se navodi, osumnjičeni su dječaka tukli palicama.
Kazali su da su identifikovani napadači, da je tužilac upoznat, ali da se radi o krivično neodgovornim izvršiocima s obzirom na to da imaju 13 godina.
O kakvim je povredama riječ, još uvijek ne izvještavaju iz KCCG i Uprave policije.
Iz Osnovnog državnog tužilaštva nijesu odgovorili da li će pozvati roditelje na odgovornost s obzirom na to da djeca od 13 godina nisu krivično odgovorna, piše Pobjeda.
Crnu Goru već nekoliko godina potresa talas nasilja među maloljetnicima. Jedan od posljednjih incidenata je i najteži, kada su u barskoj gimnaziji,,Niko Rolović“ sedamnaestogodišnjaka, godinu stariji mladići, izboli nožem, zbog čega je završio sa teškim povredama. Ovo, iako se radi o maloljetnom i tek punoljetnim licima, nije vršnjačko nasilje, već je pokušaj ubistva, što je kvalifikovao i tužilac.
U oktobru u Podgorici su učenici OŠ „Oktoih“ maltretirali dječaka, psihički ga zlostavljali, snimali ga dok su mu skidali jaknu u namjeri da mu uzmu novac, zbog čega je pod stresom završio u Hitnoj pomoći.
Direktor škole Dragan Mijušković je ranije potvrdio da se incident dogodio van školskog dvorišta, nekih 500 metara od škole, te da je u grupi napadača bio najmanje jedan učenik devetog razreda te škole.
Nekoliko dana nakon toga, iz Kotora je prijavljen slučaj vršnjačkog nasilja, kada su roditelji dječaka prijavili policiji fizičko i psihičko nasilje koje je trajalo duže vrijeme.
Vlada Crne Gore je u decembru usvojila Analizu stanja i predlog mjera za suzbijanje nasilja i vandalizma u školama, dokument koji predstavlja prekretnicu u rješavanju problema nasilja među mladima i vandalizma u obrazovnim ustanovama.
Analiza je pokazala da je tokom septembra i oktobra 2024. godine u crnogorskim školama evidentirano 29 slučajeva nasilja, uključujući fizičko nasilje (17 slučajeva), sajber nasilje (3 slučaja), verbalno (5 slučajeva) i druge oblike. U osnovnim i srednjim školama identifikovani su i slučajevi nasilja u porodici, što dodatno ukazuje na potrebu sveobuhvatnog pristupa rješavanju ovog problema, prenosi Pobjeda.
Pored toga, policijski podaci pokazuju da su tokom 2024. godine evidentirana 252 krivična djela počinjena od strane maloljetnika, od čega se značajan dio odnosi na imovinska krivična djela, povrede tijela i nasilničko ponašanje.
Na osnovu evidencije Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, tokom 2024. godine zabilježeno je 114 slučajeva vršnjačkog nasilja u školama i školskim dvorištima na teritoriji Crne Gore. Od toga, 61 slučaj se odnosi na osnovne škole, a 53 na srednje škole. Prema istraživanju Zavoda za školstvo iz 2023. godine, 17 odsto učenika je bilo izloženo nekom obliku nasilja.
Nasilje je najviše rasprostranjeno među učenicima od VI do IX razreda osnovnih škola (21,9 odsto), dok je najmanje među učenicima četvorogodišnjih srednjih škola (14,8 odsto) i gimnazija (13,9 odsto). Verbalno i socijalno nasilje su najčešći oblici nasilja među učenicima, navodi se u toj informaciji.
Tokom prvih osam mjeseci ove godine zabilježeno je 114 slučajeva raznih oblika vršnjačkog nasilja u školama i školskim dvorištima u Crnoj Gori.
A da nasilje ne jenjava govori i statistika iz prethodnih godina.
Za prethodne dvije školske godine evidentirano je 356 slučajeva nasilja i 30 vandalizma u crnogorskim školama, pokazuje završni izvještaj o sprovođenju Programa za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama sa kojeg je Vlada skinula oznaku tajnosti prošle godine.
Zabilježen je 191 slučaj nasilja u osnovnim školama i 97 u srednjim u školskoj 2019/20. godini. U školskoj 2020/21. godini evidentirano je 47 slučajeva nasilja u osnovnim školama i 21 slučaj nasilja u srednjim školama. Vršnjačkog nasilja je bilo u 35 slučajeva u osnovnim školama, a u srednjim 14, navode iz Pobjede.
U Crnoj Gori, oblast maloljetničkog krivičnog prava uređena je Zakonom o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku. Na pitanja koja nisu uređena tim zakonom, primjenjuje se Krivični zakonik, Zakonik o krivičnom postupku i Zakon o izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti. Zakon razlikuje dvije vrste maloljetnika – mlađe od 14 do 16 godina i starije od 16 do 18 godina. Lice mlađe od 14 godina nije krivično odgovorno i protiv njega se ne može voditi postupak, niti se mogu primijeniti sankcije i mjere propisane krivičnim zakonodavstvom. Mlađim maloljetnicima se izriču vaspitne mjere.