Krijumčarenje narkotika i dalje predstavlja dominantnu kriminalnu aktivnost najvećeg broja identifikovanih visokorizičnih OKG koje djeluju u Crnoj Gori.
11 visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa djeluje u Crnoj Gori, od kojih najveći broj ima preko 30 članova. Dominantna kriminalna aktivnost visokorizičnih OKG je krijumčarenje kokaina na međunarodnom nivou, pri čemu su ove strukture i dalje zadržale trend udruživanja sa kriminalnim grupama sa područja drugih država Zapadnog Balkana, navodi se u najnovijem izvještaju Procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori SOCTA 2024 koji je objavila Vlada, prenosi CdM.
U odnosu na prethodno izrađenu osnovnu verziju dokumenta Procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala – SOCTA 2021, u međuvremenu su identifikovane dvije nove OKG, dok je za jednu OKG utvrđeno da više nije aktivna.
“I dalje jedan od ključnih segmenata u djelovanju visokorizičnih kriminalnih grupa predstavlja primjena najtežih oblika nasilja, manifestovana kroz bezobzirnu eliminaciju protivnika u kriminalnim aktivnostima, a sve sa ciljem ne samo preuzimanja monopolskog položaja već i sa ciljem osvete i totalnog revanšizma i potpune eliminacije pripadnika suprotstavljenih kriminalnih grupa”, piše u dokumentu.
Navodi se da teza da visokorizične kriminalne grupe koriste korupciju kao metod rada, potvrđena je kroz njihovu infiltraciju i stvaranje saradničkih pozicija u organima za sprovođenje zakona i organima obavještajno-bezbjednosnog sektora, koje su vremenom transformisane, tako da su neki službenici organa za sprovođenje zakona postali članovi ili vođe pojedinih segmenata djelovanja u okviru visokorizičnih kriminalnih grupa.
“Bezbjednosni rizik od djelovanja visokorizičnih OKG dodatno usložnjavaju nedjelotvorni sudski postupci, što za posljedicu ima boravak na slobodi značajnog broja članova, koji su optuženi za organizaciju i direktno izvršenje teških krivičnih djela protiv života i tijela. Ova situacija u prvom redu omogućava konsolidaciju aktivnosti visokorizičnih OKG i ponovno uspostavljanje njihove kohezije, a ujedno povećava i stepen bezbjednosnog rizika, s obzirom na to da navedena lica mogu biti meta suprotstavljenih kriminalnih struktura. U posljednjem vremenskom periodu registrovano je i značajno prisustvo inostranih kriminalnih grupa na području Crne Gore i njihovo uvezivanje sa visokorangiranim OKG iz Crne Gore, što je posebno karakteristično za OKG iz Turske, Gruzije, Rusije i drugih istočnoevropskih zemalja”, ističe se u SOCTA 2024.
Krijumčarenje narkotika i dalje predstavlja dominantnu kriminalnu aktivnost najvećeg broja identifikovanih visokorizičnih OKG koje djeluju u Crnoj Gori, kako piše Cdm.
“Iako su, prvenstveno zbog ratnih dešavanja na području Ukrajine, registrovane promjene kopnenih i pomorskih krijumčarkih puteva, što je i uslovilo da luke u Sredozemnom i Sjevernom moru postanu nove ulazne tačke za krijumčarene narkotika, a što Evropu može dovesti do pozicije glavnog distributivnog čvorišta, Crna Gora je zadržala status tranzitne zemlje kada je riječ o krijumčarenju različitih vrsta narkotika”, ističe se.
Još uvijek je evidentno veoma intenzivno učešće OKG iz Crne Gore u međunarodnim krijumčarskim lancima, ali i uspostavljanju jake distributivne mreže u državama Zapadne Evrope, čime pokrivaju sve faze sprovođenja ove kriminalne aktivnosti – nabavku, međunarodni i transkontinentalni transport, krijumčarenje i distribuciju na lokalnom nivou, piše CdM.