"Podnijeli smo krivičnu prijavu protiv ministra Božovića, a moguće da ćemo podnijeti protiv još nekih lica", kazao je Radović.
Odluka o izručenju Binalija Camgoza je prva takva donijeta u istoriji Crne Gore, bez obzira što je ministar pravde pokušao sa pronađe uporište u nekim drugim, ranije donijetim. Blago je reći da je skandalozna, kazao je jedan od njegovih branilaca, advokat Marko Radović, pišu Vijesti.
On je objasnio da se ministar Bojan Božović pozvao na odluku donijetu u Italiji, koja u ovom slučaju nije primjenljiva.
"Podnijeli smo krivičnu prijavu protiv ministra Božovića, a moguće da ćemo podnijeti protiv još nekih lica", kazao je Radović.
On i Miloš Vuksanović, inače branioci državljanina Turske koji je nedavno izručen toj državi, krivičnu prijavu podnijeli su Specijalnom državnom tužilaštvu.
Oni su, kako je naznačeno, organizovali konferenciju za medije da bi ukazali na nezakonitosti u postupku izručenja.
Radović je kazao da uprkos svemu čega su se nagledali od kada zastupaju Camgoza, nijesu mogli vjerovati da će Božović donijeti ovakvu odluku, jer ulazi u zonu krivične odgovornosti.
On je činjenje ministra Božovića nazvao pravnim skandalom, dodajući da se ne radi o neznanju, već namjeri da se Camgoz "pošto poto" izruči Turskoj.
Kazao je da su, s obzirom na podatak da Camgoz predstavlja prijetnju po nacionalnu bezbjednost, a ne ulazeći u tačnost te procjene, očekivali da taj državljanin Turske bude protjeran iz Crne Gore, ali ne i izručen Turskoj, prenose Vijesti.
Advokat je rekao da su za Crnu Goru veća opasnost takve odluke i ljudi koji su spremni da ih donose.
"U decembru je Upravni sud odlučivao o našoj drugoj tužbi za azil. Zbog pritiska se očekivalo da ta odluka bude odbijena... Tada smo mi kao branioci, vidjevši u kom smjeru idu stvari, Evropskom sudu za ljudska prava podnijeli predlog za izdavanje privremene mjere. To je uradila naša koleginica i prijateljica Bojana Franović. Odgovorili su joj da se nisu stekli uslovi...ali da ako bude donijeta odluka o izručenju, odmah dostavi odluku, kako bi izdali privremenu mjeru", kazao je Radović.
Tvrdi da su taj dopis ESLjP odmah dostavili Ministarstvu pravde i Upravi policije koji su se oglušili o tome i sat nakon donošenja odluke o izručenju ekstradirali Camgoza.
Advokat je kazao da su sve te spise predali SDT-u.
"Sve što radimo ne može imati efekat da njega vrate iz Turske, ali želimo da se utvrdi odgovornost, jer se ovakvim odlukama stvara pravna nesigurnost", kazao je Radović.
Advokat Vuksanović rekao je da je ovaj slučaj izuzetno važan za pravni sistem Crne Gore.
"Camgoz se nalazi u Turskoj i mi mu više ne možemo pomoći, ali nakon skandalozne odluke ministra Božovića ne možemo da prihvatimo da se na ovakav način postupa sa bilo kim. Ni da je minista Božović svojevoljno, po sopstvenom priznanju pod sigestijama određenih bezbjednosnih struktura, donio ovu odluku... Krivična prijava je danas podnijeta SDT-u koji je jedini nadležan za ova krivična djela", kazao je Vuksanović, pišu Vijesti.
Rekao je da je i ranije dilemu da li da priča o tome, ali da zbog ovog teškog slučaja želi da kaže da je Camgoz vrlo smišljeno prikazan kao osoba koja ugrožava bezbjednost države.
"Camgoz je otet. Radi se o klasičnoj otmici u režiji državnih organa", istakao je advokat.
"Nema većeg interesa od poštovanja pravde. Radi se o ozbiljnom presedanu, čije će se posljedice vrlo brzo u budućnosti vidjeti", poručio je on.
Vuksanović je kazao da je skandalozno da se ministar pravde u rješenju bavi operativnim podacima koje ničim nije potkrijepio.
Vuksanović je najavio da će najkasnije sjutra podnijeti ostavku na članstvo u Tužilačkom savjetu, kako bi relaksirao tužioca koji će zadužiti predmet.
Vuksanović je rekao da želi da obriše svaku sumnju kako bi tužilac vrlo ozbiljno, bez ikakvih indirektnih ili direktnih pritisaka riješio tu krivično-pravnu stvar.
"Meni je bila čast da budem dio Tužilačkog savjeta, ali mislim da moramo biti principijelni do kraja", kazao je on.