Iz Ministarstva odbrane (MO), potvrdili su da je ODT Kotor pokrenulo postupak prikupljanja dokaza u istrazi tog slučaja i da taj resor u tome sarađuje sa Tužilaštvom.
Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Kotoru formiralo je predmet povodom postupanja pripadnika Vojske Crne Gore koji nisu pružili pomoć povrijeđenima nakon što su naišli na saobraćajnu nesreću u Radanovićima kod Kotora, 23. novembra prošle godine.
Iz kotorskog tužilaštva “Viijestima” su kazali da su predmet formirali “po sopstvenoj inicijativi, a na osnovu inicijativa iznijetih u javnosti i vaših ranijih pitanja”, radi provjere navoda da se vojna kolona nije zaustavila i pružila pomoć teško povrijeđenima u toj saobraćajki, prenose Vijesti.
“Predmet je formiran radi provjere tih navoda i ocjene da li se u radnjama bilo kojeg lica stiču elementi nekog krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti”, kazala je “Vijestima” portparolka ODT Kotor, državna tužiteljka Tijana Čelanović.
Prema njenim riječima, predmet se nalazi u fazi izviđaja.
“Radi zaštite od objelodanjivanja podataka koji se odnose na sadržinu preduzetih radnji u pretkrivičnom postupku i dokaza prikupljenih izviđajem, nismo u mogućnosti da vam odgovorimo do kojih smo saznanja došli, koje su radnje preduzete, te o sadržini prikupljenih dokaza”, dodala je Čelanović.
Iz Ministarstva odbrane (MO), potvrdili su da je ODT Kotor pokrenulo postupak prikupljanja dokaza u istrazi tog slučaja i da taj resor u tome sarađuje sa Tužilaštvom, pišu Vijesti.
“Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru se, sredinom januara, obratilo Ministarstvu odbrane zahtjevom za dostavljanje informacija u vezi sa postupanjem pripadnika VCG tokom nailaska na saobraćajnu nesreću koja se dogodila 23. novembra 2023. godine u Radanovićima. Tom prilikom, Ministarstvo odbrane je svu dokumentaciju nastalu u vezi sa predmetnim slučajem dostavilo nadležnom tužilaštvu na dalje postupanje”, rečeno je “Vijestima” u resoru koga vodi ministar Dragan Krapović (Demokrate).
Pozivajući se na aktuelna zakonska rješenja, iz Ministarstva poručuju da nisu mogli konkretno da odgovore što je ODT Kotor od njih tražilo i koje su im materijale dokaze dostavili.
“S obzirom na to da je u nadležnosti Tužilaštva informisanje javnosti u odnosu na postupke koje vode, nijesmo u mogućnosti da dostavljamo dodatne informacije koje su tiču postupka ili dokumentacije, jer se u svakom pojedinačnom slučaju cijeni obim informacija koje će biti dostupne javnosti. Uvažavajući potrebu javnosti da bude informisana, istovremeno poštujući nezavisnosti rada tužilaštva, upućujemo vas da se za dodatne informacije obratite Tužilaštvu”, kazali su “Vijestima” u Ministarstvu odbrane.
Krivični zakonik propisuje kazne za neukazivanje pomoći povrijeđenoj osobi, za one koji izazovu nesreću.
Iako vojna vozila nisu direktno povrijedila učesnike saobraćajne nesreće u Radanovićima, vojnici i oficiri podliježu toj obavezi i mogu odgovarati pred civilnim sudovima na inicijativu civilnih tužilaštava jer je vojno pravosuđe ukinuto prije dvadesetak godina. Takođe, ljekar iz vojnog sanitetskog vozila mogao bi biti odgovoran zbog nepružanja ljekarske pomoći.
Kolona VCG koju su činila tri vozila Vojne policije i jedno sanitetsko vozilo Vojno-medicinskog centra, 23. novembra oko 14 sati, nije se zaustavila i pružila pomoć teško povrijeđenim licima u saobraćajnoj nesreći koja se tada dogodila na putu Budva - Tivat, u mjestu Radanovići, a na koju je ta vojna kolona naišla, prenose Vijesti.