Forenzičari iz Danilovgrada treba da utvrde da li je ubica Vuk Borilović likvidiran metkom ispaljenim iz jednog od pet policijskih pištolja ili oružja koje je istražiteljima predao Cetinjanin Nenad Kaluđerović, prenose Vijesti.
To će se znati tek nakon što vještaci balističari uporede preklapanje traga koji na čauri ostavlja udarna igla pištolja, i trag koji na ispaljenom zrnu ostaje nakon prolaska kroz cijev pištolja.
Forenzičari iz Danilovgrada treba da utvrde da li je ubica Vuk Borilović ubijen metkom ispaljenim iz jednog od pet policijskih pištolja, oružja koje je istražiteljima predao Cetinjanin Nenad Neno Kaluđerović ili iz nekog sasvim drugog.
To će se znati tek nakon što vještaci balističari uporede preklapanje traga koji na čauri ostavlja udarna igla pištolja, i trag koji na ispaljenom zrnu ostaje nakon prolaska kroz cijev pištolja.
Rukovoditeljka i portparolka Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, viša tužiteljka Lepa Medenica juče je za Vijesti kazala da im rezultati forenzičkih vještačenja još nijesu dostavljeni.
Istakla je, međutim, da su im prethodnih dana dostavljeni obdukcioni nalazi osam Borilovićevih žrtava.
Tom tužilaštvu ranije je dostavljen i obdukcioni nalaz Borilovićevog tijela, koji je potvrdio nezvanične informacije - zadobio je povrede u predjelu tijela od pet ispaljenih projektila.
Obdukcioni nalaz tijela Borilovića dostavljen je tužiteljki u petak, 19. avgusta, sedam dana nakon tragedije na Cetinju.
Medenica je tog dana za Vijesti kazala da Više državno tužilaštva u Podgorici, povodom događaja na Cetinju od 12. 8. 2022. godine, u kontinuitetu preduzima brojne mjere i radnje u cilju potpunog rasvjetljavanja predmetnog događaja.
Tada je pojasnila da će se, tek nakon dostavljanja svih nalaza vještačenja i objedinjavanja svih dokaza, moći donijeti odluka u predmetu.
U tom predmetu, u svojstvu građanina, saslušano je više osoba, a među njima i Kaluđerović.
Taj Cetinjanin tužiteljki Andrijani Nastić ispričao je svoje viđenje događaja u naselju Medovina, a istražiteljima je predao i pištolj koji posjeduje.
To je učinio nakon što se u javnosti pojavila informacija da je on zaustavio Borilovićev ubilački pohod, u kom su živote izgubili osmogodišnji M. njegov tri godine stariji brat M. i njihova majka Nataša Martinović (35).
I porodica Drecun sahranila je tri žrtve komšije Borilovića - Rajka Drecuna (56) i njegove roditelje Danicu (74) i Dimitrija (81).
Među nedužnim žrtvama su i tridesetsedmogodišnji Milan Mitrović, kum ubijenih Martinovića, i Goran Đurišić (54) - Borilovićev ujak, ubijen dok je pokušavao da ga urazumi.
Borilović je ubio i još dvije komšinice, sestre Aleksandru (52) i Milu Radunović (50).
Prije nego je onesposobljen da kroz naselje u kom je živio sije smrt, ranio je još pet komšija - Aleksandra Drecuna, Slavicu Zvicer, Filipa Đurkovića, Milevu Ramadanović i Darinku Čelebić, kao i policajca Ljubišu Maksimovića koji je pokušavao da ga savlada.
Borilović je iz lovačke puške nasumično pucao u komšije, ekipu Hitne medicinske pomoći, pripadnike policije i prolaznike.
Nadležni nisu saopštili detalje i motive zbog kojih se Borilović odlučio na svirepi čin, a javnost je danima nakon zločina osuđivala reakciju pripadnika policije tokom trajanja ubilačkog pohoda.
”Vijesti” su ranije objavile da policajci nisu bili obavezni, niti su smjeli da čekaju odobrenje da upotrijebe vatreno oružje i spriječe tridesetčetvorogodišnjaka da nastavi s napadom u kom je ubio i ranio veliki broj ljudi na Cetinju.
Uprava policije tvrdi da nisu čekali, već da su oružje upotrijebili kada su se za to stekli uslovi.
Niko od nadležnih, međutim, ne objašnjava da li je iko stradao nakon što su prvi policajci stigli na mjesto zločina.
Takođe, iz Uprave policije (UP) morali su u što kraćem roku, najkasnije sat ili dva nakon događaja, da obavijeste javnost o dešavanjima u prijestonici makar osnovnom informacijom, kako bi spriječili uznemirenje javnosti. Na to u nefomalnim ragovorima ukazuju i iskusni crnogorski policajci, penzionisani, ali nijedan od njih nije želio javno da komentariše nezapamćeni zločin na Cetinju, niti postupanje svojih bivših kolega tokom krize u naselju Medovina.
Stručnjaci za bezbjednost i postupanje policije nakon nezapamćene tragedije u Crnoj Gori, ukazali su na tri ključne tačke i slabosti crnogorske policije na Cetinju, što je, kako tvrde, rezultat višedecenijske zapuštenosti bezbjednosnog sistema i ulaganja i obuku redovnog - operativnog sastava policije...
Prva karika u sistemu postupanja policije koja je, sasvim izvjesno, tog dana zakazala na Cetinju je nedostatak jasnog protokola i procedura kako da se reaguje u visokorizičnim situacijama, kakva se desila 12. avgusta, poslije 15.30 časova, u prijestonici.
Uprava policije, tvrdi izvor “Vijesti”, nema propisane protokole obavještavanja, izvještavanja i uzbunjivanja, a evidentan je bio i nedefinisan sistem rukovođenja, komandovanja i izdavanja naređenja tog dana na Cetinju.
Čeka se odluka i lokalnog tužilaštva
Na rasvjetljavanju činjenica o tragediji na Cetinju, u kojoj je ubijeno deset, a ranjeno šest ljudi, radi i tamošnje Osnovno državno tužilaštvo.
Oni, po nalogu vršiteljke dužnosti Vrhovnog državnog tužilaštva Maje Jovanović, utvrđuju da li je bilo propusta u postupanju pripadnika Intervente jedinice Centra bezbjednosti Nikšić, koja je tog dana bila angažovana na obezbjeđenju Cetinjskog manastira.
Tužiteljka Jovanović im je, rečeno je ranije “Vijestima”, proslijedila informacije koje joj je dostavio aktivista za ljudska prava i jedan od čelnika Građanske inicijative “21. maj” Aleksandar Saša Zeković i naložila da formiraju predmet.