Agenti Američkog federalnog istražnog biroa (FBI) ograničili su kretanje desetorici crnogorskih državljana koji se nalaze na brodu u Filadelfiji na kojem je zaplijenjeno 16 tona kokaina
Osim četvorice uhapšenih, zabranu napuštanja broda dobili su i ostali pomorci iz Crne Gore. Nekima od njih, prema saznanjima „Dana”, dozvoljeno je da se jave porodicama. FBI ih u ovom trenutku ne tereti za krijumčarenje 16 tona kokaina, ali su sa lušavani u okviru istrage i od njih su uzeti uzorci DNK-a. Njihov status će biti poznat nakon vještačenja narkotika.
Da je među članovima posade najviše naših državljana potvrđuje i dokument koji je u posjedu FBI, a u koji je ovaj list imao uvid. Pored kapetana broda Darka Roganovića, saslušavani su i Kotorani Marko Perović, Slobodan Vukašinović, Pero Marković i Vladimir Penda i Nikšićanin Veselin Mirković.
MEGA ŠVERC KOKAINA: Agentima sumnjiva priča Đuraševića
Oni još uvijek nijesu osumnjičeni, dok su slobode lišeni pomorci iz Kotora Boško Marković (37), Aleksandar Kavaja (25) i Nenad Ilić (39) i Budvanin Ivan Đurašević (29). Svi oni su članovi posade broda MSC Gajan, u vlasništvu jedne švajcarske kompanije, na kojem su pronađene desetine pakovanja kokaina.
U dokumentu koji je zaplijenio FBI navode se svi detalji o članovima posade pomenutog broda, kao i vrijeme i datum ukrcaja tereta, licence pomoraca, početna tačka i krajnja destinacija. Samo dvojica članova posade koji su ranije uhapšeni priznali su da su učestvovali u švercu narkotika, dok ostali crnogorski pomorci tvrde da nemaju veze sa pronađenim kokainom.
Američki mediji su objavili da nije otkriveno da li su svi članovi posade učestvovali u švercu i da za takve optužbe ne postoje materijalni dokazi. Nova hapšenja su uslijedila nakon saslušanja dvojice članova posade koji su uhapšeni odmah nakon zaplene narkotika. Odmah nakon što je droga pronađena na brodu, lisice naruke stavljene su državljaninu Crne Gore Ivanu Đuraševiću i njegovom kolegi Fonofaveu Tijasage.
Njih dvojica su navodno priznali da su učestvovali u pretovaranju kokaina sa 14 čamaca na teretni brod. Đurašević je za ovaj posao trebalo da dobije 50.000 dolara u kriptovalutama. On je priznao da je dok su plovili njihovom brodu prišlo 14 čamaca sa kojih su prebacili kokain na brod. Đurašević je brodskom dizalicom napunio kontejnere drogom, nakon čega ju je sakrio. Pomogao mu je Tijasaga, koji je priznao da mu je za to obećana takođe velika novčana naknada. Osim toga, kazao je i da su šverc organizovali Đurašević i još trojica članova posade.
Vrijednost oduzete droge procijenjena je na više od milijardu eura. U istragu su uključeni i agenti DEA. Jedan od zvaničnika te agencije je saopštio da je brod krenuo iz Čilea u Evropu. U ponedjeljak veče nadležni su dobili informaciju da se na brodu nalazi droga, nakon čega je u luci u Filadelfiji izvršena kontrola. Kokain je otkriven u osam kontejnera koji su bili na teretnom brodu.