Stefen Olsen, naučnik iz Danskog meteorološkog instituta, bio je na rutinskoj misiji na sjeverozapadu Grenlanda kako bi pronašao okeanografske i meterološke aparate koje su njegove kolege postavile na ledu kada je naišao na problem.
Naime, nije mogao da ih nađe - prostranstvo koje je obično ravan bijeli led bilo je prekriveno vodom, što je posledica plavljenja grenlandskog ledenog pokrivača, drugog po veličini na planeti.
Nevjerovatna fotografija koju je napravio Olsen, pasa koji vuku sanke do članaka u vodi, brzo je postalo viralna i pridružila se slikama gladnih polarnih medveda, otopljenih glečera, nasukanih morževa i jezera koja su se osušila u mreži dokaza trenutne klimatske katastrofe, ocjenjuje CNN.
Olsen je na Twitteru napisao da se zajednice na Grenlandu - uglavnom autohtonog stanovništva - "oslanjaju na morski led za transport, lov i ribolov." Oni će biti među prvim pogođenim topljenjem ledenog pokrova, ali posledice neće ostati ograničene na Grenland ili čak na Sjevernu Ameriku.
Communities in #Greenland rely on the sea ice for transport, hunting and fishing. Extreme events, here flooding of the ice by abrupt onset of surface melt call for an incresed predictive capacity in the Arctic @BG10Blueaction@polarprediction@dmidkhttps://t.co/Y1EWU1eurA
— Steffen M. Olsen (@SteffenMalskaer) June 14, 2019
Naučnici predviđaju rekordnu godinu topljenja ledene ploče Grenlanda već mjesecima, a količina leda koja je već nestala sugeriše da su u pravu i da bi uskoro, umesto pasa, stanovnici Menhetna mogli da se nađu u vodi do članaka, navodi CNN.
Pogledajte i snimke iz svemira brzog topljenja leda na Grenlandu:
Rapid ice melt in #Greenland at the moment. This is 1 May–14 June 2019 as seen by the #MODIS on board the #NASA's #Aqua#satellite. Take a look yourself using #NASAWorldview at https://t.co/fbiDLMfLFqpic.twitter.com/WbY1BEXjkd
— Antti Lipponen (@anttilip) June 15, 2019
Još snimaka katastrofe: