Na sjednici Upravnog odbora Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom usvojen cjenovnik koji prati odluku o davanju u zakup odnosno na korištenje djelova morskog dobra prema programu privremenih objekata.
Prema cjenovniku, najniža naknada za korištenje javnih kupališta na crnogorskom primorju ove godine iznosi 605 eura za one bez privremenih objekata i 1.210 eura za objekte dozvoljene planom usvojenim prošle godine, pišu Dnevne novine.
Podgorički dnevnik navodi da se naknada za ove objekte kreće do 9.600, a za pojedine djelatnosti i do 12.100 eura!
U zavisnosti od atraktivnosti i uređenosti, lokacije plaža i kupališta podijeljena su u šest kvalitativnih zona za koje se vezuje određena visina naknade.
U takozvanu „ekstra zonu” spadaju Perast i riva ispred Starog grada u Kotoru, pristanište Pine, obala do Prove i Porto Montenegro, plaže Mogren I i II, gradska luka, Brijeg od Budve, Pizana, Slovenska obala i Slovenska plaža, rt Zavala, bečićka plaža, dio obale do nove rive Rafailovićima, Pržno, Miločer i Sveti Stefan, Pristan i Mala plaža u Ulcinju.
Davanje u zakup ili na korišćenje djelova morskog dobra vršiće se prikupljanjem ponuda na tenderu, javnim nadmetanjem ili neposrednom pogodbom ako zakup ne uspije ni nakon tri uzastopna poziva, pišu Dnevne novine.
List dodaje da će putem tendera biti oglašena kupališta, lokacije za privremene ugostiteljske objekate, sportsko-rekreativne aktivnosti na vodi i postavljanje vikend kućica na obalama Bojane.
Aukcije će biti spovedene za postavljanje privremenih objekata, uređaja i opreme, terase ugostiteljskih objekata i obalnu infrastrukturu.
Naknada će se plaćati najviše u tri rate, od kojih prva dospijeva u trenutku zaključenja ugovora.
Dnevne novine prenose da se ugovori zaključuju za tekuću godinu, sa rokom važenja do 31. decembra bez obzira na datum potpisivanja, a postoji mogućnost produženja ugovora do kraja 2023. godine.
Iz Morskog dobra su saopštili da ukoliko tokom trajanja ugovora dođe do privođenja prostora trajnoj namjeni koja podrazumijeva izgradnju hotela kategorije četiri ili pet zvjezdica u neposrednom zaleđu, odnosno realizaciju planskog dokumenta koja isključuje korišćenje morskog dobra, ugovor se neće obnavljati i zakupac nema pravo da traži povraćaj do tada uloženih sredstava.
Cijena kvadrata plaže odnosno kupališta kreće se od pola eura do 2,42 eura.
Za montažne objekte koji su zidani i imaju površinu od 18 do 24 kvadrata, zakupci u ekstra zoni moraće da izdvoje najmanje 7.934 eura ili 9.600 sa porezom na dodatu za koji se uvećavaju iznosi iz novog cjenovnika.
Isti objekat u najjeftinijoj petoj zoni koštaće 2.717 eura sa PDV-om, a najmanji zidani kiosvi do šest kvadratnih metara od 5,647 do 1.600 eura.
Naknada za privremene montažne objekte, restorane sa kuhinjom, manje od 30 kvadrata, u ekstra zoni biće od 9.120 eura, a u petoj zoni 2.582 eura.
Naknada za kiosk do šest kvadratnih metara u ekstra zoni je 6.766 eura, a za onaj od šest do 15 kvadrata 8.119 eura.
Za tezge do četiri kvadrata treba izdvojiti od 1.028 do 3.630 eura, za vitrine za prodaju pice ili sladoleda u zavisnosti od površine od 623 do 4.470 eura.
Montažni ugostiteljski objekat do 12 kvadrata (otvoreni šank ili plažni bar), u najjeftinijoj petoj zoni košta 2.045 eura, u ekskluzivnoj 7.220 eura.
Za terase se naplaćuje cijena po kvadratu od nepunih 16 do 56 eura.