Etičkim kodeksom Univerziteta Crne Gore UCG plagiranje se smatra najtežim oblikom naučnog i akademskog nepoštenja i strogo je zabranjeno, istakla je prorektorica UCG Nataša Kostić, prenose Dnevne novine.
“U Prijedlogu novog zakona o akademskom integritetu rad za koji nadležni organ utvrdi da je plagijat smatraće se ništavnim, kao i ocjene, nagrade, zvanja i titule koje je lice steklo na osnovu takvog rada. To znači da će sankcija biti oduzimanje titula i svega ostalog što je proizašlo kao rezultat plagiranja”, naglasila je Kostić u TV emisiji Index na RTCG.
Univerzitet, dodaje, akcenat stavlja na prevenciju plagijarizma.
“Naši profesori i saradnici, u okviru odgovarajućih predmeta ili kroz uputstva za pisanje radova, edukuju studente o načinima pravilnog citiranja i pravilnog korišćenja rada i rezultata do kojih su došli drugi autori. Vjerujemo da je takav pristup tom problemu, koji nije samo naša specifičnost, ispravan i da može da iznjedri odgovornog akademskog građanina, što i jeste jedan od naših ciljeva i dio misije Univerziteta”, smatra Kostić.
Svi master radovi i doktorske disertacije, kao i publikacije izdate u okviru izdavačke djelatnosti Univerziteta, kako je rekla, prolaze provjeru originalnosti korišćenjem softvera za utvrđivanje plagijata, i tek po dobijanju potvrde od nadležnih organa Univerziteta dostavljaju se na uvid javnosti u Centralnoj univerziteskoj biblioteci.
“Od usvajanja Odluke o korišćenju iThenticate softvera za utvrđivanje plagijata, 12. aprila ove godine, do danas realizovana je 151 provjera”, istakla je Kostić.
Ona je objasnila da je rezultat primjene metode za provjeru plagijata pozitivan ako postoje elementi koji se mogu tumačiti kao plagijat, a to su ako je bilo koji dio teksta direktno preuzet od drugih autora bez navodnika i originalnog izvora, ako je bilo koji segment metode ili ideje preuzet, a da nije citirano originalno djelo u kome su navedeni, ukoliko postoji više od 30 odsto sličnosti između doktorske disertacije/master rada kandidata i autorskih radova drugih autora a da nisu navedeni izvori, ili ukoliko kandidat ne navodi jasno djelove sopstvenih naučnih radova u master radovima ili doktorskim tezama.
Kandidat je, kaže, dužan da koriguje sporne djelove u roku od 30 dana od dana dostavljanja sugestija od strane tijela koja vrše evaluaciju.
Za utvrđivanje odgovornosti i izricanje mjera za povredu načela utvrđenih Etičkim kodeksom Univerziteta Crne Gore nadležan je Sud časti Univerziteta koji, kao mjeru, može izreći javnu opomenu, javnu osudu sa objavljivanjem na sjednici Senata i javnu osudu sa objavljivanjem u Biltenu Univerziteta.