Maršruta i slogan za šesti Montenegro Prajd biće brzo definisani, ali je jasno da će ovogodišnja šetnja biti zabavnija i sadržajnija od predhodnih, kazao je predsjednik Upravnog odbora organizacije Kvir Montenegro, Danijel Kalezić.
On kaže da je priprema za Prajd, koji je zakazan za 17 novembar, počela još u avgustu i da je usaglašavanje detalja u toku.
“Sigurno je da će ovogodišnji Prajd biti zabavniji i imaće više sadržaja. U nedjelji prije šetnje tradicionalno će se održati festival Neđelja ponosa, sa različitim sadržajima koji će biti usmjereni na zajednicu, opštu javnost i na donosioce odluka”, kazao je Kalezić.
O položaju pripadnika LGBT zajednice i promjenama nastalim nakon predhodnog Prajda, Kalezić kaže, da je LGBT osobama, u smislu društvenog prihvatanja, i dalje prilično ograničena sloboda u crnogorskom društvu.
“I dalje smo robovi društvenih normi, hiljade i hljiljade ljudi primorano je da ne živi svoj život slobodno i dostojanstveno već na način na koji to društvo smatra da treba – ‘sve je dobro i OK, dok smo to što jesmo u četiri zida’. Niko nema pravo da nam govori na koji način ćemo živjeti, da nam ograničava slobodu, da utiče da živimo nešto što nismo,” kazao je Kalezić.
Od predhodnog Prajda, od septembra prošle godine, bilo je šest fizičkih napada na LGBT osobe, od kojih je pet procesuirano, a za jednim počiniocem se traga.
“Mali pomak je to što je u jednom od tih slučajeva tužilac okvalifikovao napad na predstavnika LGBT zajednice kao djelo počinjeno iz mržnje. Kada je djelo počinjeno iz mržnje, kazne su značajno veće. Pomenuti proces je u toku. Ranije, kad bi nekome od nas neko slomio glavu, tužilaštvo je to izjednačavalo sa kafanskom tučom zbog previse alkohola”, napomenuo je Kalezić.
On tvrdi da posle svakog Prajda, sve više LGBT osoba živi “oslobođeno” i da svaka šetnja donese nove ljude u Organizacionom odboru, nove koji su se autovali i one koji su shvatili da niko nema pravo da im ograničava slobodu.
“Sve je više osoba na Prajdu, ali koliko god da nas ima na šetnji, mnogo je više onih koji žive skriveno. Zbog njih moramo da nastavimo da organizujemo paradu”, rekao Kalezić.
Prajd, kako tvrdi, na različite načine daje zajednici doprinos, insticuije su ozbiljnije kad je riječ o diskriminaciji, nasilju i uznemiravanju LGBT osoba. On je podsjetio na “mali rat” tokom prvog Prajda, na haos, hapšenja i na to da je samo nekoliko napadača na učesnike prajda odgovaralo prekršajno, ali niko krivično.
“Godinu nakon toga reakcija nadležnih je bila u skladu sa zakonom, pa su huligani shvatili da će biti sankcionisani, dok su kasnije šetnje bile bez incidenata”, kaže Kalezić.
Kada je riječ o pravnoj jednakosti, on navodi da je zajednica na putu da setom prava bude izjednačena sa osobama različitog pola koja su u partnerstvima ili u braku. Podsjetio je da je zakon o životnim zajednicama osoba istog pola kreiran.
Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević“Očekujemo da će Vlada usvojiti to rješenje i da će ga predložiti Skupštini na usvajanje. Plan je da propis bude usvojen do kraja ove godine, a da se počne primjenjivati od jula naredne. Nije riječ o braku, koji je Ustavom definisana zajednica između muškarca i žene, već posebno zakonsko rješenje koje sadrži set prava koja su, kada je riječ o istopolnim zajednicama, obaveza svih članica Savjeta Evrope“, naveo je Kalezić i dodao da će se zajednica nakon usvajanja zakona, fokusirati na njegovo praćenje.
Kada su zaonska rješenja u pitanju, on je pomenuo i zakon o rodnom identitetu čijim će usvajanjem, koje očekuje naredne godine, biti potpuno uteđen status trans, inter i rodno-varijantnih osba.