Za manje od dva mjeseca ovog ljeta u saobraćajnim udesima na putevima, moru, jezeru ali i u vazduhu, u Crnoj Gori život izgubilo 20 ljudi!
Juče objavljena vijest da se u Crnoj Gori, u prvih šest mjeseci, prema podacima Monstata, dogodilo 2.617 saobraćajnih nezgoda djeluje zastrašujuće imajući u vidu da se toliko udesa desilo na drumovima države u kojoj živi tek nešto više od 620,000 stanovika.
Nažalost, statistika za čitavu godinu biće vjerovatno više nego duplo gora nakon crnog salda na crnogorskim drumovima ovog ljeta.
S tim u vezi, šokantan je podatak da je samo od juna do danas, na drumovima Crne Gore život izgubilo 14 ljudi, od čega čak 9 u julu (koliko i u prethodnih šest mjeseci)!
Saldo je još jeziviji ako se navedenom doda i informacija da su ovog ljeta u nesrećama na moru život izgubile četiri osobe, i još dvije prije tri dana u padu dva paraglajdera, te da je u udesima na asfaltu i vodi teško povrijeđeno na desetine ljudi.
Na prvi pogled moglo bi se pomisliti da je na povećani broj nesreća na drumovima uticala povećana gužva u saobraćaju uslijed turističke sezone.
Informacije o vremenu udesa sa fatalnim ishodom, ukazuju da uzroci nesreća uglavnom nisu imali nikakve veze sa povećanim intezitetom saobraćaja. Većina nesreća na drumovima ovog ljeta dešavala se, naime, ili u kasnim večernjim ili ranim jutarnjim satima kada je intezitet saobraćaja najmanji.
Nezvanične informacije o uzrocima udesa, ukazuju i na to da je u praktično svim nesrećama uzrok bio u nepoštovanju saobraćajnih propisa, uglavnom u smislu neprilagođene brzine.
S tim u vezi, zanimljiv je podatak da su uz vijesti o nesrećama na drumovima ovog ljeta gotovo podjednakim intezitetom stizale i informacije o oduzetim vozačkim dozvolama zbog drastičnog prekoračenja brzine. Poslednje tri su alarmantne: 21-godišnjem Budvaninu je prošle nedjelje oduzeta dozvola jer je vozio brzinom 174 km/h, dok je samo nekoliko dana ranije četiri godine stariji Novljanin ostao bez vozačke jer se golfom kretao brzinom od 210 km/h! Zbog nešto sporije vožnje bez dozvole je ostao i 21-godišnji Baranin koji se svojim golfom kretao na putu prema Podgorici brzinom od 151 km/h...
Udesi na moru i jezerima su, naravno, imali veze sa sezonskim pojačanim saobraćajem na vodi. Sva tri sa fatalnim ishodom desila su se u špicu sezone, odnosno u prethodnih mjesec dana.
Brzina je, međutim, i u ovim udesima bila jedan od glavnih faktora udesa. Poslednja nesreća na vodi desila se 16. avgusta na Pivskom jezeru kada je u padu sa skutera stradao Nikšićanin Žarko Jokić (53) dok se za S.T. (40) još uvijek traga. U akvatoriju ispred ulcinjske Velike plaže 24. jula život je izgubilo dvoje turista, Makedonka Izahiri Zejnepa i njen desetogodišnji sin, nakon što je "banana" koju vuče gliser udarila u turistički brodić. U ovom udesu teže su povrijeđene još dvije osobe.
I u pomorskoj nesreći koja se 30. jula desila u zalivu Trašte u Boki, u kojoj je smrtno stradalo dvoje nautičkih turista iz Poljske, brzina je bila ključni faktor udesa.
Poljski državljani Pjotr Martin Makovski (39) i Emilia Agneska Pjaskovska (46),poginuli su u sudaru jedrilice „Karukera“ tipa „Bavaria 16“ na kojoj su plovili i motorne jahte „Flipper“ tipa „Azimut 50“ pod britanskom zastavom kojom je upravljao skiper Ivan Fatović (30) iz Tivta.
Prema nezvaničnim informacijama u momentu sudara jahta se kretala brzinom većom od 20 čvorova a poljska jedrilica kretala se na motorni pogon.
Kao i sa većinom udesa na drumovima i vodi, sa fatalnim posledicama, i uzrok nesreće u kojoj su u padu paraglajdera 15. avgusta poginuli instruktor Dušan Simović (45) iz Bijelog Polja i državljanka Egipta Marijan Mikhail (28), sumnja se, bio je ljudski faktor.
Zbog sumnje da je počinio krivično djelo ugrožavanje bezbjednosti vazdušnog saobraćaja, naime, uhapšen je D.Ć. (50) iz Mojkovca. Nesreća se desila nakon što su se dvoje paraglajderista dugo borili sa vjetrom kako bi se prizemljili, a povrede od kojih su kasnije preminuli zadobili su prilikom slijetanja na Jaz.