Zaštitinik ljudskih prava i sloboda utvrdio da se u gimnaziji u Danilovgradu ne poštuje ravnopravnost ćirilice i latinice.
Nakon sprovedenog postupka u Gimnaziji „Petar Petrović Njegoš“ u Danilovgradu, zaštitinik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković, utvrdio je da se ne poštuje ustavna garancija o ravnopravnosti ćirilice i latinice.
Ombudsman je takođe uvrdio da nije na pravni način valjano operacionalizovana i zakonski konkretizovana ravnopravnost ćirilice i latinice zbog čega je nadležnim organima preporučeno da normativno urede ovu ustavnu garanciju, piše Dan.
Podgorički dnenvik navodi da je ombudsman uputio preporuku Ministarstvu prosvjete u kojoj se navodi da u obavještenjima i informacijama koje upućuju obrazovno-vaspitnim ustanovamaravnopravno koriste i ćirilicu i latinicu.
Zaštitnik je na osnovu utvrđenih činjenica ustanovio da je prilikom obilježavanja Dana škole više desetina učenika izrazilo svoj stav u vezi sa upotrebom ćiriličnog pisma u JU Gimnazija „Petar Petrović Njegoš“ u Danilovgradu.
„Zapaža se da se tim ovodom profesor matematike obratio učenicima škole u namjeri da se odobri kao obavezni izborni sadržaj „Ćirilica naše pismo“. Navedeni sadržaj nije odobren od tima škole, a iz Zavoda za školstvo su u dopisu naveli da ne smatraju da je opravdano nuditi taj sadržaj“,navodi se u izvještaju ombusmana koji prenosi Dan.
Podgorički dnevnik navodi da je ombudsman prilikom prilikom posjete školi ustnovio, što je potvrdila i direktorica školeu svom izjašnjavanju, da se sva obavještenja u školi pišu latinicom, da su natpisi u holu takođe uglavnom ispisani latinicom, izuzev nagrade Oktoih, koja je na ćirilici.
Ombudsman ističe da je 131 učenik potpisao peticiju da se u pkolu uvede izborni „Ćirilica naše pismo“, nakon što je to profesor matematike J.B. predložio.
„Njegov predlog odbijen je od tima škole jer kao profesor matematike ne posjeduje odgovarajuće kvalifikacije, niti je priložio dokaz o naknadnoj obuci“, navodi se, između ostalog u izvještaju ombudsmana.
Ustavna garancija ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma sadržana e u odrdbi13.st. 2 Ustava Crne Gore, kojom je propisano da su ćirilično i latinično pismo ravnopravni, što podrazumijeva da su oba pismamatična i da nijedno od njih nema karakter pomoćnog pisma.