Izjava predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera da očekuje da će Srbija i Crna Gora postati članice EU i prije 2025. godine, naišla je na kritike pojedinih stručnjaka zbog "izdvajanja" ove dvije zemlje od ostalih iz regiona.
Analitičar u briselskom Centru za evropske političke studije (CEPS) Tobi Vogel je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa kazao da je Junkerov gest nediplomatski.
On je naveo da ga "brine da će, bez obzira što sada imamo de fakto datum za Srbiju i Crnu Goru, a to je 2025. godina, svi sada misliti samo na to. To je efektivno obećanje za ove dvije zemlje - da će biti u stanju da se pridruže do 2025, plus minus koju godinu, ali to je i moja pretpostavka", kazao je ovaj analitičar.
"Mislim da je bilo nepotrebno da se Srbija i Crna Gora izdvoje imenom u odnosu na ostale", naglasio je.
"Istina je, naravno, da su Srbija i Crna Gora lideri, pošto su najnaprednije u pristupnim pregovorima: stoga je i logična pretpostavka da će oni biti naredne zemlje koje će se pridružiti EU. Imajući ovo u vidu, Evropska komisija će u februaru 2018. predstaviti strateški dokument, koji se neće ticati jedino Srbije i Crne Gore, već svih zemalja Zapadnog Balkana - potencijalnih i trenutnih kandidata", kaže Vogel.
"On (Junker) je mogao da ih spomene kao najnaprednije zemlje, bez direktnog imenovanja, što bi bilo malo diplomatičnije. Jednostavno je mogao da kaže da je članstvo otvoreno za sve trenutne i potencijalne zemlje kandidate", rekao je Vogel.
Po njegovoj ocjeni, to bi bilo ohrabrujuće za one koji zaostaju, jer postoji razlog zbog čega zaostaju, poput Kosova ili Bosne i Hercegovine.
"Razlozi za zaostajanje neće nestati preko noći. Izdvajanje Srbije i Crne Gore kao lidera jeste poruka da će one zemlje koje zaostaju večno ostati iza njih", kritikuje Vogel.
Predsjednik Evropske komiisje Žan Klod Junker izjavio je početkom novembra da očekuje da će Srbija i Crna Gora postati članice EU i prije 2025. godine.