NATO vojnici ne mogu, kako se slikovito kaže, da rade šta hoće u zemlji u kojoj su na zadatku, već postoje "procedure u postupanju".
Sporazum o pravnom statusu NATO snaga definiše status tih osoba kao bilo kog predstavnika administrativnog ili tehničkog osoblja, kazao je vojni analitičar, Aleksandar Radić.On smatra da je velika fama napravljena o tom Sporazumu, kojom se stvara slika o nekom njihovom diplomatskom imunitetu.
“Nije tako: sporazum definiše status tih osoba kao bilo kog predstavnika administrativnog ili tehničkog osoblja u ambasadama”, kazao je Radić Pobjedi.
On je istakao da se, po Bečkoj konvenciji o diplomatskim odnosima iz 1961. godine, radi o uobičajenom mehanizamu zaštite koji nije diplomatski. To znači da, kako je naveo Radić, predstavnici NATO snaga ne mogu, kako se slikovito kaže, da rade šta hoće u zemlji u kojoj su na zadatku, već postoje "procedure u postupanju"
"Osoblje članica NATO-a, kada je njihova aktivnost u Crnoj Gori, ili predstavnici Vojske Crne Gore kada su na zadatku u okviru Alijanse, imaju status koji je ekvivalent administrativnog i tehničkog osoblja u ambasadama”, objasnio je Radić.