Osnovni sud u Podgorici donio odluku o uklanjanju svih predmeta u Jerevenskoj ulici na Zabjelu gdje porodica Đurišić protestuje već dva mjeseca tražeći da im se vrati zemlja koja im je, kako kažu, bespravno oduzeta.
Drama Vanje Đurišića i njegove porodice i dalje traje. Ni nakon dva mjeseca protesta na vrelom podgoričkom asfaltu ne nazire se rješenje u sporu oko zemljišta koji Đurišići vode protiv uprave Glavnog grada.
Sudija Osnovnog suda Simo Rašović donio je odluku kojom se nalaže uklanjanje svih predmeta sa javne gradske saobraćajnice da bi se izvršile intervencije na kanalizacionoj i vodovodnoj mreži u Jerevenskoj ulici. Nakon odluke suda juče je u Jerevenskoj ponovo uspostavljen saobraćaj, a otkolonjen je i kvar na kanalizacionoj mreži.
"Mi već 59 dana forsiramo poštovanje Ustava i Zakona i na odluku Osnovnog suda kako zakon nalaze uklonili smo svu našu imovinu sa zemlje i čekamo krajnji epilog. Ako se ništa ne riješi za 15 dana eto nas ponovo, nažalost. Žalbu na rješenje podnijećemo u roku od tri dana", rekla je Danijela Đurišić.
Vanja Đurišić je danas na konferecnciji za novinare rekao da Osnovni sud nije nadležan za javne površine i najavio tužbu protiv sudije Rašovića.
"Čekalo se da Rašović bude dežurni sudija da bi donio ovakvu sramnu odluku. On je inače komšija majke gradonačelnika Stijepovića. Ja ću mu biti problem i biću u njegovoj blizini dok ne dokažem na sudu da je ovo bio slučaj korupcije. Ova zemlja je moja i to ne može osporiti niko pa ni Stijepović", rekao je Đurišić i dodao da gradonačelnik mora i dalje da pronalazi "korumpirane sudije" koji će u daljem postupku potvrditi odluku sudije Rašovića koji je, prema riječima Đurišića, već korumpiran.
Predstavnici Demokratskog fronta u gradskoj skupštini danas su u Jerevenskoj ulici na konferenciji za novinare predložili da se porodici Đurišić u što kraćem roku isplati novac za spornu zemlju. Kako su kazali, ako bi se u daljem sudskom postupku dokazalo da oni nisu vlasnici zemlje bili bi u obavezi da vrate novac Glavnom gradu.
Za sporna 1023 kvadrata porodica ima dokaz o vlasništvu, a Direkcija za imovinu ih je prema ranijim sudskim presudama proglasila svojinom Glavnog grada. Od protesta kažu neće odustati,najavljuju žalbu na presudu Osnovnog suda, a imaju i poruku za sve građane Crne Gore.
Đurišići se već 26 godina tuže sa Glavnim gradom, tražeći da im se isplati ili vrati zemljište koje je im je oduzeto za potrebe izgradnje Jerevanske ulice, Osnovne škole "Oktoih", parkinga ispred škole, kao i dijela na kojem je izgrađen pješački most (pasarela).
Odlukom suda u Bijelom Polju nastupila je zastara za sve sporne parcele koje su u tom trenutku bile uknjižene na opštinu (te parcele su i dalje pod sporom), a problem je eskalirao nakon što je 2016. godine Vrhovni sud Crne Gore donio Rješenje kojim se odbija zahtjev porodice za eksproprijaciju zemlje(1023 kvadrata – Jerevenska ulica) i potvrđuje zastarelost potraživanja i za parcele za koje imaju list nepokretnosti kao dokaz o vlasništvu. Ovim Rješenjem sud je, po mišljenju Đurišića, potvrdio da im naknada za zemlju nikada nije isplaćena, dok uprava Glavnog grada, pozivajući se na ranije presude( sve su bile u korist grada), tvrdi da nema dokaza da zemlja nije eksproprisana.
Ono što je u cijelom slučaju značajno jeste da Đurišići imaju dokumentaciju koja dokazuje da je zemlja njihova. U listu nepokretnosti , u koji smo imali uvid, navodi se da su Đurišići vlasnici šume druge i treće klase, što navodi na zaključak da zemljište nikada nije proglašeno javnom svojinom, odnosno eksproprisano.
“Zastara ne može da važi za zemlju koja nikada nije mijenjala vlasnika. Nama je ta presuda dala vjetar u leđa da vratimo našu zemlju ili zatražimo da se proglasi javnom interesom, odnosno da se konačno izvrši eksproprijacija. Predmet je prošao kroz ruke čak osam sudija, svi su presudili isto i biće tuženi”, kaže Vanja Đurišić.
Ulica koju blokiraju izgrađena je prije 35 godina, ali Đurišić kaže da to nema nikakvu težinu u dijelu koji se njega tiče.
“Oni sami su trebali da pokrenu postupak i vide zašto je zemlja toliko godina pod sporom i nije isplaćena. Ako ne žele da proglase javni interes onda ćemo da tražimo da uklone svu infrastrukturu i plate nelegalno korišćenje sve ove godine”.
Prema njegovim riječima, problem uopšte nije komplikovan, samo kada bi se radilo po zakonima koje je on , kako kaže, ispoštovao.
“Kod nadležnih sudova vodili su se postupci i mi smo čekali konačne presude. Ulicu nismo blokirali do odluke Vrhovnog suda. Insistiram da se dogovorimo i nema te represije koja će me spriječiti da sve dovedem u zakonske okvire jer se problem samo tako može riješiti”.
Podršku porodici pružili su brojni građani, predstavnici NVO sektora i političke partije, ali stanari Jerevenske ulice obratili su se Glavnom gradu zbog kako su naveli,nehumanih uslova u kojima žive već dva mjeseca. Naime, u dijelu blokirane ulice izlivala se kanalizacija, a Đurišići nisu dozvoljavali nadležnima da saniraju kvar.
“Nije njima lako, porodice ovdje trpe, ali šaht koji se izlivao nije moj, njima problem pravi gradska uprava , ne ja. Ja radim na svome, kopam na svome, ne ugrozavam nikoga, ovdje curi nešto što nije moje, i naša djeca trpe. Kad se ukloni glavni problem, svaki problem će biti riješen”, kaže Đurišić i dodaje da stanari bez obzira da li ga podržavaju ili ne, svakako treba da se bore za svoja prava da bi se opština pokrenula i riješila nastalu situaciju.
Kako kaže, ljudi ih zovu svakodnevno i čekaju eplog na osnovu kojeg će ,ako bude pozitivan, mnogi zatražiti svoja prava koja su im na razne načine uskraćena.
“Želim da poručim drugim ljudima da budu uporni i ako znaju da su zakonski u pravu ne posustaju po cijenu života. Nema solucije da me maknu odavde, ako sud odluči da ukloni ovaj priovremeni objekat i dođu sa nalogom, ja ću sjutra opet doći na svoju zemlju”, zaključio je Đurišić.
PLJUŠTE TUŽBE NA SVE STRANE
Osnovni sud u Podgorici na predlog Glavnog grada izrekao je mjeru o uklanjanjnja privremenih predmeta iz Jerevenske ulice, za šta je prema riječima Đurišića nenadležan, pa će tužbu podnijeti protiv sudije Sima Rašovića koji je takvu odluku donio.
Oni su najavili da će podnijeti krivičnu prijavu za organizovani kriminal i korupciju protiv gradonačelnika Podgorice Slavoljuba Stijepovića zbog iznošenja neistina u Skupštini Glavnog grada ( da je zemlja opštinska). Takođe, Đurišići razmatraju tužbe i protiv osam sudija koji su u postupku za parcele koju su uknjižene na njih donijeli rješenje o zastarelosti.